Vergi Levhası Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Vergi levhası piyasada var olabilmek ve devamlılığı sağlayabilmek adına önemli bir belgedir. Vergi levhası vergi vermekle yükümlü mükellefin vergilerini ödeyip ödemediğini belirlemek amacı ve takibi ile ilgili bir evraktır. Vergi levhası kamuoyunu denetimine açıklığı açısından mecburi bulundurulması gereken bir belge türüdür.  Ayrıca bu belgenin her sene yenilenmesi gerekmektedir.

 

Kimler Levha Almak Zorundadır?

Levha alma zorunluluğu olanlar zirai kazanç sahipleri, serbest meslek erbapları, kollektif şirket ve ticari meslek sahipleridir. Kurumlar vergisine tabi olanlarda levha zorunluluğu limited şirketlerde, kollektif ve anonim şirketlerdir. Vergi levhasında birtakım bulunması zorunlu alanlar vardır. Bunlar mükellefin kimlik bilgileri, bağlı olunan vergi daire adı, tasdik yeri, vergi türü, iş yeri açık adresi, son 3 seneye ait beyan dahilindeki vergi matrahları, sicil numarası, onay kodu, faaliyet durumu, faaliyet kodu gibi bilgilerdir.

 

Levha internet üzerinden de alınabilmektedir. Ancak öncelikle gelir ve kurumlar vergisi beyannamelerinin Gelir İdaresi Başkanlığına ibraz edilmesi gereklidir. Bundan sonra bilgi işlem mükellefi sisteme kayıt edecektir. Artık mükellefin internet üzerinden bir e-vergi levhası vardır. Gelir İdaresi Başkanlığının sitesine girilip giriş yapıldıktan sonra sorgulama ekranındaki bilgiler doldurulur. Açılacak olan sayfadan bilgiler doldurulduktan sonra çıktı alınabilir. Bu şekilde süreç tamamlanmış olur. E-vergi levhası bireysel kullanımlar için ayarlanmıştır. Bu nedenle her bir girişte bilgilerin yeniden girilmesi gerekmektedir.

Cevap bırakın