Drone Gazeteciliği: Yeni Nesil Gazetecilik

Hangisini seçerseniz seçin, medya işi hızla değişiyor. Teknolojik ilerlemeler, gerçek zamanlı, dijital platformlara geçiş sürecini hızlandırdı ve gazetecilerin artık dünya çapında izleyicilere ulaşması için kullanabileceği yeni araçlar ortaya çıkardı. Bu araçlar arasında giderek daha fazla kullanılabilir drone cihazları bulunuyor. Bu minik uçan makineler, özellikle de muhabir bulmanın tehlikeli veya zor olacağı ortamlarda, haberlerin kuşbakışı görüşünü sunma gücüne sahipler.

drone

drone

Dronlar Muhabirlerin Uçan Gözü Olacak

İster yabancı bir savaş bölgesinde istihbarat toplamak, felaket sahnelerini izlemek veya basitçe tarla bitkilerini kontrol etmek olsun dronların en büyük faydalarından biri, zor erişilebilir noktalarda video ve fotoğraf çekme olanağı olmasıdır. Tabii, bir gazete bir orman yangını çekimi için bir helikopter veya uçak kiralayabilir ya da bir iç savaşın ortasına cesur bir muhabir gönderebilir. Bununla birlikte, bazılarını yapmak için dron kullanmak hem mali hem de insani maliyet tasarrufu sağlıyor.

dronela gazetecilik

dronela gazetecilik

Dron gazetecileri, diğer tüm gazeteciler gibi, hâlâ önünde pek çok engele sahip olabilirler. Şu an için, haberleri yakalamak için hava araçlarının kullanılması Ulusal Havacılık İdaresi tarafında önemli engellerle karşı karşıyadır. Henüz potansiyel bir tehlike olarak görüldüğü için yetkililer genelde yalnızca medyanın aslında ‘devleti ilgilendiren her tür eylemden uzak olan “sterilize” konumlarına onay verir.

Bu arada, New York Times, CNN ve Washington Post’u içeren bir grup haber merkezi şu anda Virginia Tech ile dronları haber amaçlı test etmek için çalışıyor. Yasakların ve kısıtlamaların esnetilmesi ile birlikte dron gazeteciliği geleceğin popüler meslekleri arasında gibi görünüyor.

Cevap bırakın