Sağlıklı Diyet Nasıl Olmalı?

Günümüzde diyet dendiği zaman katı kuralları olan beslenme şekilleri aklımıza geliyor. İnsanlar kilolarından dolayı veya sağlıkları için dönem dönem diyet yapmak isterler. Bunun için farklı girişimlerde bulunurlar. Bunun sonucu olarak her diyet şeklinin yapılmaması ve uygulanmaması gerektiğinin farkına varmaları biraz zor oluyor. İnsanlar, bünyelerine ve vücut oranlarına göre diyet seçimi yapmalıdırlar.

göbek eritme

göbek eritme

Sağlıksız ve danışılmadan yapılan diyetlerin sonu sağlıklarını kaybetmeye kadar gidiyor. Diyet yapmaya başlamadan önce; o diyetin ne kadar gerçekçi, kalıcı ve sağlıklı olduğuna dikkat etmek gerekir. Özellikle; sağlığınız açısından kronik bir rahatsızlığınız varsa mutlaka doktor gözetimi altında diyetinizi uygulamalısınız.

Yapacağınız Diyette Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Birçok kişi diyeti nasıl yapacağını bilmeden sadece duydukları ile uygularlar. Yapılacak olan diyette yasak olan ürünlerin olup olmadığını veya abartılı olarak verilen bir ürün var mı bunlara dikkat edilmesi gerekiyor. Uygulayacağınız diyette yasak besinler mutlaka olmalıdır. Bu yasakların sizin psikolojinizi bozacak şekilde olmaması gerekir. Öncelikle günlük kalori ihtiyacınızı belirlemeniz gerekmektedir.

sağlıklı kilo verme

sağlıklı kilo verme

Bu günlük kalori ihtiyacınız ise; yaşınıza, boyunuza ve yaptığınız fiziksel aktivitelere göre farklılık gösterecektir. Kilonuzu sabit tutacak olan kalorinizin oldukça altındaki diyetlerden uzak durmalısınız. Günlük kalori ihtiyacınızın altında bir diyet uygularsanız hem uzun vadede uygulayamaz hem de metabolizmanızı yavaşlatırsınız. Bunun sonucu olarak da diyeti uygulamayı bıraktığınızda verdiğiniz kilonun fazlasını geri alırsınız.

Cevap bırakın