Hangi Kan Grupları Evlenemez?

Evlilik öncesi anne ve baba adaylarının kan uyuşmazlığı testi yaptırması sıklıkla tavsiye edilmektedir. Kan uyuşmazlığı durumu evliliğe engel olmamakla birlikte, anne adayının gebelikte başına gelebilecek negatif durumlara neden olabilmektedir.

Evlilik için başvuru süresi boyunca bir sağlık raporu sunmanız gerekmektedir. Tıbbi raporda yer alan kan testleri ile hepatit B, hepatit C ve sifiliz gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkları kontrol edilir. Ayrıca kan grubu da ölçülür. Burada çifte dişinin Rh- ve erkeğin Rh + olup olmadığı söylenecektir. Ancak bu durum hiçbir şekilde evliliğe engel olmayacaktır. Evlilikte kan uyuşmazsa anne ve bebek doğuma kadar takip edilir ve gerekli müdahaleler ile doğum gerçekleştirilir.

evlilik

Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Anne adayının kanının rh negatif, baba adayının kanının rh pozitif olduğu durumlarda kan uyuşmazlığından söz edilir. Tüm kan gruplarındaki anne ve baba adayları evlenebilir. Gebelik durumunda dikkat edilmesi gereken ve mutlaka doktora gidilmesi gereken bir konudur.

Bebeğin kan grubu Rh (+) ise anne adayının savunma sistemi, doğmamış bebeğin kan hücrelerinin yabancı cisimler olduğunu düşünecek ve savunmak için harekete geçecektir. Böyle bir durum ortaya çıktığında anne adayının vücudu, doğmamış bebeğin kan hücrelerini tanımlayamadığı için antikor üretmeye başlamaktadır. Bu durum bebeğe zarar vermektedir.

Doğumdan sonra, kan uyuşmazlığı olan bir bebek, her doğduğunda bebeğin kan uyuşmazlığından etkilenme şansını büyük ölçüde artıracaktır. Bu nedenle doktorlar kesinlikle hamilelik kurallarına uymalı ve bebeğin sağlığını kontrol etmelidir. Popüler inanışın aksine, kan uyuşmazlığı genellikle anneye zarar vermez. Diğer bir risk faktörü de genetik duyarlılıktır. Kan uyuşmazlığı sorunu olan bir çocuk, çocukları yetişkinliğe ulaşıp evlendiklerinde çocukları da aynı sorunla karşılaşabilir. Yani kana uymayan kişiler evlenirken dikkatli olmalıdır.

Hangi Hastalıklar Görülür?

Kan uyuşmazlığı durumunda sarılık en sık görülen hastalıklardan biridir. Sarılığa karşı en etkili çözüm bebeği emzirmektir. İlk günden itibaren anne sütüyle beslenen çocuklarda sarılığın ortadan kalktığı görülmektedir. Ayrıca hastanedeki özel ameliyat bölgelerinde bebeklere farklı şekillerde tedavi uygulanabilmektedir. Uzman hekimlere danışılması gerekmektedir.

Diğer en tehlikeli hastalıklardan biri de anemidir. Pek çok anemi türü vardır. Daha hafif bebekler için tedavi bile mümkün olmayabilir ve bebekler tüm süreci kolayca tamamlayabilir. Hafif şiddetli anemide bebeğe demir takviyesi yapılmalıdır. Kansızlık çok şiddetli ise doktor çocuğu aldıktan sonra gerekli koşulları kontrol etmek ve tesis etmek için kan transfüzyonunu kullanacaktır. Bu şekilde bebeğin kanı veya plazması, vericinin kanı veya plazması ile değiştirilebilir. Bu tip durumlarda mutlaka konusunda uzman doktorunuz ile görüşmenizde yarar vardır.

Gebelik öncesi, çiftlerin kan gruplarının bilinmesi olası bir sağlık probleminde erken müdahaleyi kolaylaştırır ve hem anne adayı hem de yavru için büyük önem arz etmektedir. Birçok hekim evlilik öncesi kan uyuşmazlığı testi yapılmasını tavsiye etmektedir.

Cevap bırakın