Güneş Tutulması Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Güneş tutulması, çok sık ortaya çıkmayan bir gök cisim fenomenidir, ancak tam bir güneş tutulması için doğru zamanda doğru yerde olduğunuz nadir durumlarda bu olayı izlemek büyüleyicidir. Güneş tutulması sırasında neler olduğunu ve bu inanılmaz olayı nasıl güvenle gözlemleyebileceğinizi merak ediyorsanız okumaya devam edin.

güneş

güneş

Güneş Tutulması Nedir, Güneş tutulmaları türleri Nelerdir?

Bir Güneş tutulması; Ay, Dünya ve Güneş arasına geçtiğinde ortaya çıkar. Ayın gölgesi, Dünya’nın yüzeyinde gezinir ve Dünya’dan görüldüğü gibi Güneş’in ışığını engeller. Ay, Dünya yörüngesinde Güneş düzlemine göre yaklaşık 5 derecelik bir açı ile döndüğünden, Ay, yılda sadece iki kez Dünya’nın yörüngesel düzlemini geçer. Bu zamanlara tutulma mevsimleri denir, çünkü tutulmalar yaşanabilecek tek zamanlardır. Tutulma gerçekleşmesi için, ayın tutulma döneminde doğru evre olması gerekir.

Ayın gölgesinde merkezi bir bölge (umbra) ve bir dış bölge (penumbra) vardır. Gölgenin hangi kısmının üzerinize geldiğine bağlı olarak, üç farklı güneş tutulması tipinden birini göreceksiniz. Tam Güneş tutulmasında, Güneşin tüm orta kısmı engellenir, gökyüzü gece yarısı gibi kararmış olur. Kısmi Güneş tutulmasında, Güneş’in yalnızca bir kısmı görünmez. Halkasal Güneş tutulmasında ise Güneş diskinden sadece küçük, halka benzeri bir ışık şeridi görülüyor.

güneş tutulması

güneş tutulması

Yılda iki ile beş arasında güneş tutulması gözlemlenir, ancak bunlardan en çok ikisi tam tutulma olarak görülebilir. Bu nadir olay, pek çok gökbilimciyi heyecanlandırarak en iyi noktadan gözlemleyebilmek için seyahate zorlar. Güneş tutulmasını izleme şansına sahip olabilirseniz, doğrudan Güneş’e bakmayın, en kolay yolu olarak, bir iğne deliği kamerası hazırlayabilirsiniz. Gözlemlemenin tadını çıkarın!

Cevap bırakın