Gerber Yağ Tayini

Gerber yağ tayini üretilecek olan gıda malzemesinin yağ ormanını belli bir seviyeye getirmek, gıdanın ne ölçüde besleyici ve kaliteli olduğunu anlamakta kullanılan bir yöntemdir. Bunların yanı sıra süte karıştırılmış olan suyun miktarını belli etmede kullanılan oldukça faydalı bir işlemdir. Süt ve mamullerinde sıkça tercih edilen bu yöntem ile işe hile karıştırmaya son verilmeye çalışılır. Türk Gıda Kodeksi ’ne uygun olarak oranlanması sağlanmaya çalışılır.

Gerber Yağ Tayini Nasıl Yapılır?

Gıdaların gerber yağ tayini işlemi yapılırken bütirometre, santrifüjü, pipet, numune kapları ve beherler kullanılır. Bu ürünlerin temiz ve kuru olması doğru sonuç almak için oldukça önem arz eder. Hazırlanan ürünler sonrasında örnek alma işlemi için yağ tayini yapılacak ürünün homojen bir kıvamda olması sağlanır. Bu örnek gıdaya amonyak eklenerek baget içerisinde karıştırılır.

Bütirometre içine konulan sülfirik asit dikkatle eklenmelidir. İçerisinde hava olmamasına özen gösterilerek hareket edilmelidir. Daha sonra elde edilen homojen karışımlı örnek malzeme bunun içine eklenir. Eklenme sonrasında kahverengi lekelenmenin olmaması önemlidir.

Bu işlem sonrası karışımın bulanık olmaması için amil alkol katılır. Böylece asit numuneyi eritene kadar çalkalanır. Bu sayede örnek gıdadaki yağ ortaya çıkar. İstenilen durum ise sağlanmış olur. Ancak numunenin hemen açılmaması gerekir. Çünkü sıcaklık etkisi nedeniyle yanma ihtimaliniz olabilir.

Gerber Yağ Tayini Neden Önemlidir?

Gerber yağ tayini sayesinde ürünlerin yağ oranları insan sağlığına olumsuz etki etmemesi için büyük önem taşır. Sağlık koşullarına uygun olarak imal edilip edilmediği kontrol edilmiş olur ve halkın sağlığıyla oynanmasının böylece önüne geçilir. Numunelerin sonuçlarına göre ürün üzerinde değişiklikler yapılır ve yağ oranının dengelenmesi için çalışmalara başlanır.

Her türlü üründe bu yapılabilse de özellikle hile karıştırılacak ürünlerde daha çok yarar sağlar. Özellikle süt ve süt ürünleri grubunda bu durumun çok önem taşıdığını söylememek olmaz. Bu yüzden gerber yağ tayin işlemi için bilgi almak isteyen kişiler, https://www.analizistek.com/yag-tayini-gerber internet bağlantısıyla iletişim kurabilir, müşteri destek hattından da gerekli tüm bilgileri de bu sayede elde edebilirsiniz.

Cevap bırakın