Hobi Edinme Tavsiyeleri

Hayatın akışı içerisinde ömrümüzün nasıl geçip gittiğini fark edemiyoruz. Çalışma yoğunluğu, ev işleri, ailemiz, arkadaşlarımız derken kendimiz için bir şeyler yapmayı unutuyoruz.  Stresimizi atacak bizi hayata yeniden motive edecek, sadece kendimiz için değerlendireceğimiz, nefes alma alanları yaratmazsak günün birinde tükenmiş olduğumuzu far edebiliriz.  Veya o yoğun günler geçip gittiğinde elimizde nasıl geçireceğimizi bilmediğimiz koskoca saatler kalabilir. Bu olumsuzluklardan kendimizi korumanın pek çok yolu var. Yapmaktan keyif alacağımız ve sadece sevdiğimiz için yapacağımız bir hobi keşfederek ona zaman ayırmak da bunlardan bir tanesi.

hobi

hobi

Hangi Hobi Size Uygun?

Nelerden hoşlandığımızı keşfetmek biraz zamanımızı alabilir. Eğer bizi keyiflendiren şeyi biliyorsak işimiz daha olay.  Bilmiyorsak binlerce çeşit hobi faaliyetinden hangisinin bizi çekeceğini bulmak için belki de biraz yardım almalıyız.

İnternette araştırma yaparak veya hobi kurslarına gözlem yapmak için giderek hangisinden hoşlandığımızı bulabiliriz. Evde kendi kendimize yapabileceğimiz hobiler olduğu gibi bir eğitmen eşliğinde geliştirebileceğimiz türden çalışmalar da olabilir.

Mesela yazı yazmaya eğilimimiz olup olmadığını bir kaç denemeyle öğrenebiliriz. Şiir, hikâye veya deneme yazma çalışmaları yapabiliriz. Kelimeler ile oynarken zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyor ve rahatlıyorsak yazmayı günlük hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz.

hobi edinmek

hobi edinmek

El becerilerimiz kuvvetli ise dikiş dikmek, yemek yapmak, sukabağı işlemek,  ahşap boyamak gibi hobileri deneyebiliriz.

Evimizde yeterli alan varsa veya bir atölyeye devam etme imkânımız olacaksa, seramik, ebru, resim gibi daha teknik eğitim isteyen hobiler seçebiliriz.

Evimizin çevresinde müzik sesinden rahatsız olacak kimseler yoksa bir müzik aleti de çalabiliriz. Bağlama, gitar, ney, akordeon veya bateri çalmak belki de tam bize göredir…

Cevap bırakın