Kano Nasıl Bir Spordur?

Öncellikle kanodan bahsetmek gerekirse, bir doğa ve su sporu olan kano; İngilizceden gelmiş bir kelimedir ve anlamı ise sakin sularda ulaşımı kürekler ile sağlanan hafif bir teknedir. Bu tekne birçok kültüre ulaşım aracı olarak hizmet ettikten sonra, eğlence faktörü ile rekabet de katılmış ve bir spor branşı haline gelmiştir.

Kano Sporunun Tarihi

Ulaşım amacının dışında kano bir spor olarak 1800’lü yıllardan sonra kabul edilmiştir. Bunun en önemli sebebi eğlenceli bir araç olmasıdır. Bu sporun öncüsü  John MacGregor’dur. İlk yaptığı seferde deneyimlerini bir kitaba aktararak insanların bilinçlenmesini ve merak uyandırmayı başarmıştır. 1866’da ise ilk kano kulübü İngiltere’de kurularak bu merakı profesyonel olarak yaşatmayı hedeflemiştir. Daha sonra bu spor uluslararası bir hal almış ve 1948 yılında Uluslararası Kano Federasyonu kurulmuştur. Kano sporu ile ilgili turnuvalar ve etkinlikler düzenlenerek birçok bölgeye yayılmış ve spora gönül veren tutkulu sporcular ile bir araya gelinmiştir.

Türkiye’de Kano Sporu

Tüm dünyada etkisini gösteren ve yaygınlaşan kano sporu ülkemize 1994 yılında Kürek Federasyonu kapsamında faaliyet göstermeye başlamıştır. Türkiye’de de ilgi arttığında ise Kürek Federasyonu bünyesinden çıkarak 2003 yılında Türkiye Kano Federasyonu ile hizmet vermeye devam etmiştir.

Kano Sporunun Faydaları

Postur bozukluklarını önler ve zaman içerisinde oluşan bir bozukluk olduğunda bu spor ile düzeltilmesi mümkündür. Zararlı alışkanlıklara karşı bir tutum sergilenmesini sağlar. Fiziksel performansta artış gözlenir. Kalp ve damar sağlığını korur, birçok hastalığın önlenmesine yardımcıdır. Kas kütlesinin artmasına, yağ oranının azalmasını sağlar. Geniş omuzlar, güçlü kollar ve fit bir vücut kano sporu için kaçınılmazdır. Doğa sporu olduğu için doğa bilinci gelişir ve çevreci bir yapı sağlanır. Enerji verir ve pozitif bir enerji sağlar. Spor ile haşır neşir olan tüm insanlarda olduğu gibi sosyallik ve mutluluk kazandırır. Aktif bir kişi olduğu için uyku kalitesi artar. Enerji sarf edildiği için saldırganlık duygusu bastırılır ve kişinin özgüven problemi ortadan kalkar. Depresyonu önleyici bir etki bırakır.

Kano Sporu Ülkemizde Nerelerde Yapılır?

Ülkemizde aktif olarak tam 18 ilde bu spor yapılıyor. Bunlar başlıca Muğla, Antalya, İstanbul, İzmir, Trabzon gibi örnekler verilmesi mümkündür. Onun dışında deniz, akarsu ve göl olan herhangi bir yerde de yapılabilir olması, kolaylık ve ulaşılabilirlik açısından ilgilenenlere rahatlık sağlamaktadır.

Kano Sporu

Kano sporunda kullanılan farklı çeşitler vardır. Bunlar durgun su, beyaz su, maraton, uyarlanmış, slalom, kayak, yükseliş, iniş ve geçiş kano türleri örnek olarak verilebilir. Kano sporu bireysel veya grup halinde katılım sağlanabilen bir spor branşıdır. Bu branşta da spor ve müsabaka formatında belli başlı kurallar yer almaktadır. Katılımcılar kurallar dahilinde yarışa katılır ve bu kurallara uyulmadığı takdirde sporcular diskalifiye edilir. Yarış bittiğinde dahi bu kontroller hakemler tarafından tekrar gözden geçirilerek, kazanan belirlenir.

Cevap bırakın