Ev Nasıl Boyanır?

Evini farklı renklerde boyayarak istediği sıcaklığı ve etkiyi burada bulmak isteyen kişiler, bunun için şimdilerde onlarca değişik renkler arasından seçimlerini yapıyorlar. Fakat söz konusu ev boyamak olduğu zaman pek çok kişi korkar ve bu işi başkalarına yaptırmayı tercih eder. Aslında doğru adımlar atıldığı takdirde evi boyamak hiç olmadığı kadar kolay bir hale gelmiş olacaktır.

boyama

boyama

İşe Yüzeyleri Pürüzsüzleştirerek Başlayın

Duvarların boyanmasından önce yüzeyin boya için hazırlanması gerekmekte. Duvar zımparası ile yüzey pürüzlerinden arınacak ve pürüzsüz hale gelecektir. Zımparalama işleminden sonra ise duvarda kalan toz kalıntılarının mutlaka temizlenmesi gerekmektedir.

Sıra Astarlama İşleminde

Duvarların yıpranmaması ve renklerin alacalı bir görüntüye ulaşmaması adına astarlama yapılması önemlidir. Duvarlara astar boya ile bir kat astarlama yapılarak duvarlar boyaya hazır hale getirilmiş olacaktır.

ev boyama

ev boyama

Boyama İşlemini Dikkatli Yapın

Astar sonrasında kestirme fırçası ile köşeler ve rulonun giremeyeceği yerler boyanmaya başlamalıdır. Ancak bu fırça ile yapılacak olan boyama işleminde her oda için sıra ile çalışma yapılmalıdır. Çünkü bu boya ile rulo boya birleşmezse ortaya istenmeyen izler çıkmış olacaktır.

Rulo fırça boya kovasına tam daldırılmadan hafifçe değdirilmelidir. Ardından üzerindeki fazla boyanın fazlası alınmalı ve boyamaya başlanmalıdır. Duvarlar boyanırken ilk kat kesinlikle ince olmalıdır. Böylece duvar boyayı emdikten sonra ikinci kat boya sürülebilir. Normal durumlarda iki kat boya, duvar için yeterli olacaktır.

Cevap bırakın