Çatlak Topuklardan Kurtulmak için Doğal Yöntemler

Çatlak topuklarının sebepleri farklı nedenlere dayanır. Az su içme, ayaklara uygulanan yanlış bakım, naylon çoraplar. Evinizde doğal yöntemlerle kısa sürede topuklarınızın çatlak görünümüne son verebilirsiniz. Geceleri yatmadan önce topuk kısmınıza vazelin sürün ve poşet ile sarın. Üzerine çorabınızı giyin. Düzenli uygulama sonrası topuk kısmınız yumuşacık olur.

çatlak topuk

çatlak topuk

Topuk Çatlaklarına Bitkisel Çözümler

Süt, bal ve portakal suyu ile topuklarınızın nemli kalmasını sağlayabilirsiniz. 1 çorba kaşığı bal, 1 çorba kaşığı süt ve 1 portakalın suyunu cam bir kasede karıştırın. Pürüzsüz bir karışım elde ettiğiniz zaman topuk kısmınıza kalın tabaka halinde sürün. Sürerken masaj yapmayı ihmal etmeyin. Düzenli uygulama sonucunda bir hafta içinde etkisini gösterir.

Geceleri bir kova içine sıcak su koyun ve bu suyun içinde yarım saat ayaklarınızı bekletin. Topuk kısımları yumuşayacaktır. Duşta mutlaka ponza taşı ile topuklarınızı ovun.

topuk bakımı

topuk bakımı

Ponza taşı, ölü hücreleri yok eder. Banyo sonrası ayaklarınıza nemlendirici sürerseniz, ayaklarınızın kurumasını önlersiniz.

Süt, bal ve Hindistan cevizi yağını eşit miktarlarda karıştırın. Düzenli olarak topuk kısımlarınıza uygulayın. Ayaklarınızı nemlendireceği gibi kuru görünümü de ortadan kaldırır. Ayaklarınıza nemlendirici sürerken alkolsüz olmasına dikkat edin. Alkol içeren kremler, cildi kurutur. Pamuklu çoraplar ise topuk kısmınızın hava almasını sağlar ve nemli kalmasına yardımcı olur. Çok uzun süre yüksek topuklu ayakkabılar giymemeye özen gösterin.

Cevap bırakın