Bu Kariyer Hatalarını Yapmayın

Pek çoğumuz kariyerimizi inşa ederken kısa vadeli düşünüyoruz ve bir denizden ziyade bir dereyi geçiyormuşuz gibi davranıyoruz. Mevcut işimizi bitirmek, arkadaşlarımızdan daha iyi performans sergilemek, istediğimiz zammı almaya odaklanıyoruz. Bunlar küçük detaylar gibi görünse de kariyerimizi ciddi manada etkileyebiliyor.

kariyer

kariyer

İş yerinizdeki çevre dışında başka çevrelere odaklanmamak kariyerde sıklıkla yapılan hatalardır. Mutlaka diğer bir arkadaş çevresi edinmeniz gerekir. Ufkunuzu genişletmek, yeni bir bakış açısı edinmek ve geleceğe dair farklı fikirler doğrultular edinmek için mutlaka çevre yapmayı, yeni insanlarla tanışmayı ihmal etmeyin.

Çoğu kişinin yaptığı hatalardan birisi de maaşa göre kariyer belirlemek. Hepimiz en az maaşımızın %20’si daha fazla almak istiyoruz. Düzenli bir şekilde kariyer maaş orantısında ilerlemek istiyoruz. Ancak maaş her zaman etkileyici bir unsur olamayabiliyor. Kariyerde ilerlemek için iş yerinde her türlü bilgi ve deneyimi kazanmayı unutmamak gerekiyor.

Risk Almaktan Korkmayın!

Yöneticiler genellikle çalışanlarının ne kadar risk alabileceklerini görmek isterler. Çünkü karşılaşacağınız zor durumlarla nasıl baş ettiğinizi bilmek istiyorlar. Bu sizin açınızdan da gelişmeyi işaret edecektir. Çünkü zor durumlarla mücadele etmek yalnızca iş yaşamında değil, kendinizi keşfetmeniz açısından da büyük önem taşır.

kariyer yapmak

kariyer yapmak

Kariyer adımlarında yapılan bir diğer hata da hemen bir ev sahibi olmayı düşünmek. Kariyer basamaklarını hızla çıkarken değişebilecek iş güzergahları sizi bu noktada sıkıntıya sokabilir. Elbette taşınmak evi satmak elinizde ancak bu ilk kariyer basamaklarında sizi çok yoracaktır.

Cevap bırakın