Futbolun Tarihi

Günümüzde en popüler sporların başında yer alan futbolun tarihi milattan öncesine kadar uzanmakta. Milattan önce 300-200’lü yıllarda Çin’de askeri eğitimlerde oynanan kıl ve tüy ile doldurulmuş deriden yapılma top biçimindeki bir nesnenin, 30-40 santim uzunluğundaki bambuların yere sabitlenen kale biçimindeki yerlere sokulması amacı vardır. Avrupa’da futbolun ilk örnekleri ise Antik Yunanistan’da oynanan Episkiros oyunudur. Bu oyunda günümüz futbolunun aksine topa vücudun her yeri ile temas etmek serbest idi. Oyunun amacı paslaşarak ya da topu atarak rakip takımın çizgisinden geçirmekti. Bu oyuna benzer bir oyun, ilerleyen dönemlerde Roma İmparatorluğunda Harpastum adı ile oynandı. 9. Yüzyılda ise İngiltere’de komşu kasaba ve köyler arasında oynanan Güruh Futbolu bilinmektedir. Bu oyunda amaç topu rakip kasaba ya da köyün belirlenen noktasına ulaştırmaktı ve oyunda hiçbir kural yoktu. Takımlar yüzlerce kişiden oluşabilmekteydi. Bu etkinlikler sırasında meydana gelen kargaşalar ve kaoslar yüzünden Kral II. Edward futbol oynanmasını 13 Nisan 1314’te yasaklamıştır. Bu yasak 300 yıl kadar sürmüştür. FIFA bu oyunların günümüz futbolu ile alakasının olmadığını belirtmektedir.

Futbolun Tarihi

Modern Futbolun Tarihi

Günümüz futbolunun kurallarının öncüsü olması özelliğini taşıyan Cambridge Kuralları, İngiltere’de özel okullarda farklı kurallar ile oynanan futbolun türlerinin; Eton, Harrow, Rugby, Winchester ve Shrewsbury adlı eğitim kurumlarının bir araya gelerek futbolu tek kural tek çatı altında toplama çalışmaları sonucunda ortaya çıkmıştır. Cambridge Kuralları ilk yazılı futbol kuralları olduğu için futbol ve benzeri sporların gelişime katkı sağlamıştır. 1850’li yıllarda İngilizce ile anlaşan ülkelerde bulunan çeşitli kulüpler, bağlı oldukları okul veya üniversitelerden ayrılarak bağımsız bir kuruluş olarak faaliyet göstermeye başladı. Bu okul ya da üniversitelerin bazıları kendi kurallarını koydu ve bu kurallar ile futbol oynamaya başladı. 1857 yılında eski oyuncular tarafından kurulan Sheffield Football Club, 1867 yılında Sheffield Futbol Birliğinin de kurulmasına öncülük ederek yol açmışlardır.

Günümüz Futbolun Tarihi

26 Ekim 1863 tarihinde gerçekleştirilen bir toplantı sonucunda kurulan Futbol Birliği tarafından aynı yılın Ekim ve Kasım aylarında düzenlenen beş toplantı ile futbol için ilk kapsamlı kurallar oluşturuldu. İngiliz kulüplerinin mücadele ettiği ilk kupa olan FA CUP ve ilk resmi uluslararası futbol müsabakası 30 Kasım 1872 günü İngiltere ve İskoçya arasında Glasgow’da oynanmıştır. Ve 0-0 sona ermiştir. Futbol birliğinin kurulmasıyla futbol hızla tüm dünyaya yayılmaya başladı. Güney Amerika’da ilk Futbol maçı 1867 yılında Arjantin’de Britanyalı işçiler tarafından yapılmıştır. FIFA ise 1904 Paris’te kurulmuştur ve Futbol birliğinin belirlediği kurallara sadık kalınacağını açıklamıştır.

Cevap bırakın