Astım Hastalığı ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Astım rahatsızlığı günümüzde en çok rastlanılan hastalıklardan biridir. Pek çok insan bu hastalık ile boğuşuyor. İnsanların günlük hayatlarını zora sokan ve sıkıntılı anlar yaşamasına sebebiyet veren astım hastalığı çok fazla rastlanıldığı için büyük bir bilgi kirliliğine de sebep oluyor. Pek çok insan astım hastalığı ile alakalı doğru bilgiye sahip değil.

astım

astım

Astım hastalığı ile alakalı büyük yanlışlar dolaşıyor etrafta. İnsanlar bu yanlışları duyuyor, doğru sanıyor ve ona göre hareket ediyor. Bu noktada uzmanlardan başka açıklamaları dikkate almayın. Uzmanların son zamanlarda konu ile alakalı yapmış olduğu açıklamalara göre insanlar yanlış bilgilerden dolayı ilerleyen hastalıklar ile karşı karşıya kalıyor.

İşte O Yanlışlar

Bilinen ilk yanlış bilgi astımın bulaşıcı bir hastalık olmasıdır. Bu doğru değildir. Astım genetik ya da çevresel faktörlerin sebep olduğu bir rahatsızlıktır. Kişiden kişiye geçmesi mümkün değildir. Astım için kullanılan spreylerin bağımlılık yaptığı ve akciğerlere zarar verdiği de söyleniyor. Bu da yanlıştır. Spreyler rahatsızlığı hafifletmek için vardır ve bağımlılık yapmaz.

astım krizi

astım krizi

Akciğere zarar verdiği de tamamen uydurmadır. Astım hastalarının spor yapmasının zararlı olacağı da yine yanlışlar arasındadır. Astım hastaları sporu bırakmamalıdır. Spor herkesin yapması gereken bir aktivitedir. Ayrıca şikayetleriniz azalsa bile doktorunuz tavsiye etmedikten sonra sakın ilaçlarınızı bırakmayın. Kendi başınıza iş yapmak pek doğru olmayacaktır sizin için.

Cevap bırakın