Portakal Kabuğunun Bazı Faydaları

C vitamini açısından oldukça zengin olan birçok kişinin en çok sevdiği meyvelerden bir tanesi de portakaldır. Sağlığımız için yararları saymakla bitmeyen portakal kalsiyum, magnezyum fosfor potasyum ve lif yönünden oldukça zengindir. Bu meyvenin kabuklarının de aslında bir şifa kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? Portakal kabuğu peeling olarak kullanılabilir. Bunun dışında güzelliğiniz için farklı kullanım alanları da vardır. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için portakal kabuğunun yararlarını anlattık.

Portakal Kabuğu Mucizesi

Portakal kabuğu sayesinde cilt tonunuz açılır ve lekeler varsa ortadan kalkar. Bunun için bir çay kaşığı bal ve 2 çay kaşığı portakal kabuğu tuzunu yoğurt üzerine ekleyin ve bir maske hazırlayın. Kolayca hazırladığınız bu maskeyi yüzünüze masaj yaparak sürün. 20 dakika bekletin ve ardından ılık su ile durulayın. Eğer bu maskeyi haftada iki defa yaparsanız cildinizdeki değişimi fark edebilirsiniz.

Cildi ultraviyole ışınlarından koruyan portakal parlaklık sağlar. Yaşlanma belirtilerini tamamen yok eden bir etkisi vardır. Siyah ve beyaz noktaları temizler. Eğer portakal kabuğunun içini dişlerinizin üzerine sürüp bastırırsanız zamanla dişlerinizin beyazladığını görebilirsiniz.

Cevap bırakın