Boyunda Sarkma Neden Meydana Gelir? 

Gerek kadınlarda gerekse erkeklerde 40’lu yaşlara doğru boyun sarkması sorunu kendini gösterecektir. Ancak birbirinden farklı sebeplerin ortaya çıkması sonrasında çok daha erken yaşlarda boyun sarkması sorunu kendini göstermiş olacaktır.

Genetik Faktörler

Birinci dereceden akrabalarda boyun sarkmaları oluşmaktaysa, kişilerde de aynı sorunun ortaya çıkması oldukça yüksek bir ihtimaldir. Çünkü genetik faktörler, vücudun yaşlanmasının yanı sıra yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkma olasılığını ciddi anlamda yükseltmektedir.

boyun

boyun

Kilo Problemi

Fazla kiloların ortaya çıkmaya başlaması ile beraber boyun bölgesindeki deride sarkmalar kendini gösterecek ve insanların erken yaşta boyun sarkma oluşmaya başlayacaktır. Fazla kiloların yanı sıra hızlı şekilde kilo alıp verme de yine boyun sarkmaları nedenleri arasındadır. Bundan dolayı da insanların vücut kitle endekslerine bağlı bir şekilde kilolarına dikkat etmeleri önemlidir.

Yanlış Cilt Bakımı

Yüz bölgesine oranla çok daha az salgı bezi bulunan boyun bölgesinde bundan ötürü cilt yenilemesi oranı da daha az olmakta. Fakat buna rağmen birçok kişi yüzlerine bakım yaparken boyunlarını ihmal ediyorlar. Daha sonrasında ise boyun bölgesindeki cilt başta güneş ışığının olumsuz etkileri olmak üzere birçok sebepten ötürü zarar görür ve sarkmaya başlar.

boyun sarkması

boyun sarkması

Duruş Bozukluğu

Birçok farklı ortopedik rahatsızlığa sebep olabilen duruş bozukluğu, aynı zamanda boyun sarkmasına da sebeptir. Sürekli olarak başın öne doğru tutularak yürünmesi, kambur şekilde oturmak gibi sebepler boyun sarkması sebepleridir.

Cevap bırakın