5 Maddede Güzel Bir Cilt İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cildimize bilerek ya da bilmeyerek her gün zarar verebiliyoruz. Sonrasında ise cildimizdeki bu zararları nasıl tamir etsek diye kara kara düşünüyoruz. Cildinize iyi bakıyor olsanız bile dikkat etmeniz gereken 5 önemli noktayı şu şekilde sıralayalım:

güneş kremi

güneş kremi

  • Sivilceleri sıkmayın: Sivilceler oldukça can sıkıcı olabiliyorlar. Ancak bu can sıkıcı durumdan kurtulmak sıkmakla olmuyor. Sivilce sıkıldığında gözeneği tıkayan her ne varsa dışarı çıksa da büyük bir kısım içeride kalabiliyor.
  • Tuzlu yiyeceklerden uzak durun: Tuzlu besinler cildin susuz kalmasına neden olabiliyor. Beslenmedeki yüksek miktarda sodyum ciltteki nemi emiyor. Kurumanın yanında solgunlaşmaya da neden olabiliyor. Tuzlu yiyeceklerden uzak durmak yararınıza olacaktır.
  • Uyku saatlerine dikkat edin: Dengeyi etkileyen en önemli faktör uyku düzenidir. Sebebi ne olursa olsun yeterince uykuyu alamamak diğer organları da kötü etkileyecektir. Vücudu onarmak adına uyku düzenine dikkat etmeniz gerekir.
güzel cilt

güzel cilt

  • Güneş kremi kullanmaya özen gösterin: Cildin kırışmasında güneşin yaydığı UVA ışınları oldukça etkilidir. Her ne kadar gözle görülmese de güneşin yaymakta olduğu UVA ve UVB ışınları ciltte kırışıklık, yaşlılık lekeleri ve cilt kanseri gibi olumsuz sonuçlara neden olur. Bu gibi zararlı ışınlardan korunmak adına mutlaka güneş kremi kullanmaya özen gösterin.
  • Asitli içecekleri azaltın: Asitli içecekler yaşlanmayı hızlandıran bir faktördür. Vücutta birikim yapan asitli içecekler bünye açısından sakıncalıdır. Asitli içecek tüketmek yerine bol bol su tüketmeye çalışın.

Cevap bırakın