VPN Nedir?

VPN açılımı virtual private network olarak geçmektedir. Sanal olan ve özel bir ağdır. Tıpkı internet ağı gibi ancak özel bir ağdır. Bireyler gerçek IP hesaplarını gizleyerek sanal bir IP üzerinden giriş sağlanmasıdır. Farklı bir ağa bağlantı sağlandığı takdirde VPN ağınızı güvenliğini sağlayarak eğlenceli kimlik tespitini engellenmektedir. Kullanıcılar genellikle yasaklı uygulamalara ve sitelere giriş sağlarken kullanmaktadır. Çünkü yasaklanmış siteler güvenilir siteler olmamaktadır. Bundan dolayı normal ağ ile girilemeyen yasaklı sitelere VPN aracılığı ile girmek mümkündür. İnternet ağları üzerinde mucizevi bir buluştur. Genellikle kişisel güvenliği sağlamak ve yasaklı sitelere rahat bir şekilde erişim sağlayabilmek amacıyla kullanılmaktadır.

VPN Nedir

VPN Ne İşe Yarar?

VPN ağ sistemini ilk kez duyan bireyler ne işe yaradığını merak etmektedir. Kullanım alanı bakımından birçok avantaj sağlamaktadır. İp adresi değiştirilerek yasaklanmış olan tüm siteleri kolaylıkla erişim sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Tek özelliği yasaklı sitelere giriş yapılmasına yardımcı olması değildir. Yurtdışında yaşayan bireyler Türkiye’de aktif olarak faaliyet gösteren TV uygulamalarını izleyememektedir. İp adresi kişisel bilgileri sakladığından dolayı yurtdışında yaşayan bireyler ip adresini değiştirerek blue TV ve netflix gibi Türkiye’ye özel TV uygulamalarını izleme imkânına sahip olabilmektedir. Oyunlarda daha fazla indirim kazanabilmek için alım gücü düşük olan ülkelere göre ip adresi değiştirilerek daha uygun fiyatlı indirim ve ürün alınabilir.

VPN Nasıl Çalışır?

VPN internet ağlarının yapmış olduğu görev ile aynı görevi gerçekleştirmektedir. Tek fark kullanıcının bilgileri saklanmaktadır. VPN dir aracılığı ile internete bağlan aldığı takdirde kişisel bilgiler kriptolu bir tünelden geçer. Kripto tünelden geçtiği için gerçek bilgiler paylaşılmaz. VPN ağını kullanabilmek için bazı yazılımlar bulunmaktadır. Bunlar kullanılarak farklı bir ip adresi alınır. Yani bağlanılan kimlik numarası değişir. Böylelikle bulunduğunuz ülkeden farklı bir ülkenin şartlarına uygun olarak da internette de dolaşmanıza olmaktadır. Üç çeşit VPN hizmeti bulunmaktadır. Evdeki bilgisayarlardan ofisteki kurumsal ağlara bağlanma, farklı bir ülke üzerinde internet erişimi sağlama ve oyunlarda ping ismi ile verilen yanıt sürelerine hızlandırmak için kullanılan VPN ağ özellikleri bulunmaktadır.

Cevap bırakın