Uzaktan Eğitimin Avantajları Nelerdir?

Uzaktan eğitim, öğrencilerin ve eğitmenlerin mekân kavramından bağımsız olarak, teknoloji ve internet aracılığıyla tamamen sanal ortamda, canlı, görüntülü ve sesli olarak gerçekleştirdikleri bir eğitim sistemidir.

Uzaktan eğitim sisteminde dersler sanal bir sınıfta gerçekleşmektedir. Sanal sınıflarda gerçekleşen derslerde eğitmenler, sesli ve görüntülü şekilde ve sistemin sunduğu imkanlardan (yazı tahtası vb.) yararlanarak eğitim vermektedirler.

Öğrenciler ise yine eğitmenler gibi derslere sesli ve görüntülü olarak katılılar, ders esnasında soru sormak isteyen veya düşüncelerini aktarmak isteyen öğrenciler mikrofonlarını kullanarak derse katılım sağlayabilmektedirler.

Günümüzde tüm dünyayı etkisi altına almış pandemi nedeniyle yaygın olarak kullanılan bu eğitim sistemi öğrencileri ve eğitmenleri ikiye ayırmış durumda. Hatta zaman zaman veliler dahi bu sistem için olumlu olumsuz eleştirilerde bulundu. Peki uzaktan eğitimin avantajları nelerdir?

  • Öğrenci merkezlidir; uzaktan eğitim sistemi, öğrencilere istedikleri zaman ve saatte ders alabilme imkânı sunar. Bu özelliğinden dolayı hem okuyup hem çalışan bireylere büyük kolaylıklar sağlamaktadır.
  • Ekonomiktir; öğrencileri yurt, kira, yemek, ulaşım gibi ekonomik giderlerden arındırdığı için oldukça ekonomik bir eğitim sistemidir.
  • Zaman ve mekândan bağımsızdır; öğrencilere kendi programları doğrultusunda istedikleri zaman, internet ve teknolojiden yararlanabilecekleri her mekânda eğitimlerini görebilme imkânı sağlar.
  • Öğrencilerde performans artışı; yapılan bir araştırmada öğrencilerin, uzaktan eğitim sisteminde yüz yüze eğitim sistemine oranla daha aktif olduğu saptanmıştır.
  • Coğrafi kısıtları ortadan kaldırır; farklı ülke ve şehirlerden aynı eğitimin alınmasını sağlar. Güvenlik gibi problemleri olan yerlerde ve okula ulaşımın zor olduğu yerlerde eğitimin aksamaması için büyük bir kolaylıktır.
  • Yüz yüze eğitime katılma imkânı olmayan öğrencilere (fiziksel engelli bulunan öğrencilere) eğitimlerine devam etme olanağı sağlar.
  • Yaşanacak olağan dışı sorunlarda (savaş, sokağa çıkma yasağı, yaygın hastalıklar vb.) öğrencilerin öğrenimlerine devam etmelerine olanak sağlar.

Cevap bırakın