Uyku Hipnozu Nedir?

Terapistler bazen hastaların sigara gibi sağlıksız alışkanlıklarını değiştirmeleri veya ağrı, duygudurum bozuklukları, anksiyete, depresyon, gastrointestinal bozukluklar ve diğer sağlık sorunlarını azaltmaya yardımcı olacak terapötik bir strateji olarak hipnoz yöntemini kullanır. Hipnoz durumunda olduğunuzda uyanık ve bilinçlisiniz, ancak değiştirdiğiniz, rahatlamış bir halde olduğunuza dikkat çeken bir şeye odaklanırsınız.

Hipnoz Terapisi Nasıl Uyku Geliştirir?

Uyurgezerlik veya uykusuzluk gibi rahatsızlıklardan dolayı uyku sorunlarınız varsa, hipnoz daha iyi uyumak için ihtiyaç duyduğunuz şey olabilir. Hipnoz, zihninizi ve bedeninizi rahatlatır ve uykusuzluğunuz olduğunda stres ve kaygılarınızdan vazgeçmenizi sağlar. Uyurgezerlikle mücadele ederseniz, hipnoz uyurken ayağınız yere değdiğinde vücudunuzu uyandırmaya yardımcı olabilir. Hipnoz derin uykuda geçirdiğiniz süreyi restore eder ve daha iyi bellek organizasyonu sağlıyor.

Derin hipnotik bir duruma girmek için sallanan bir sarkaç gerekmiyor. Daha ziyade, çevrenizi ayarlayarak sizi trans benzeri bir zihin durumuna çekmeye yardımcı olacak uzman bir hipnoterapistin sözlü ipuçlarını dinleyeceksiniz. Terapistiniz oturumunuz sırasında yatıştırıcı kelimelerle hafifçe fısıldayabilir, oturumlarınızdan sonra (veya sırasında bile) uykuya dalabilirsiniz. Zihniniz derin bir yoğunlaşma halinde olacak olsa da kendinizi rahat hissedeceksiniz.

Uyku hipnozundan yararlanan kişiler sadece birkaç seans sonrasında iyi sonuç alabilir. Eğer uyku hipnozu sizin için uygun değilse veya şu anda terapi için “fazladan bir maliyet yüklenemem” diyorsanız yapabileceğiniz doğal (ücretsiz) şeyler var. Bunlar; gündüz uykudan kaçınmak, aç yatmamak ve yataktan önce aşırı tok olmamak, yatak odasını karanlık ve sessiz hale getirmek, yatmadan birkaç saat önce tütün, alkol ve kafeinden uzak durmak ve yatmadan 2 saat öncesinde egzersiz yapmak gibi basit ve uygulanabilir şeylerdir.

Cevap bırakın