Evde Hareketsiz Kalmanın Zararları

Evde kalma sürecinin yaşanarak herkesin kendini izole ettiği şu dönemde özellikle hareketsiz kalmak birçok bedensel zararların yaşanmasına etki edebilmektedir. Korona virüs sebebi ile yaşanan evde kalma süreci içinde kişiler beslenme periyodunda değişimler yaparken aynı zamanda uzun süre uyuma ya da uyku düzensizliği ile karşılaşmanın yanı sıra hareketsiz kalarak da kilo alımları ile karşı karşıya kalmaktadır. Kilo alımları başlı başına bedensel zararlara neden olurken aynı zamanda zayıflayan kaslar ise daha da zorlu bir döneme işaret eder. Bel kaslarının zayıflaması ve kilo alımı ise en başta fıtık olmak üzere sağlık sorunlarını da peşi ardına getirecektir.

İstenen oranda edinilemeyen oksijen ise kişilerin hem bedensel hem de psikolojik olarak sıkıntı yaşamasına etki eder. Bu neden ile evde hareketsiz kalmamanız ve egzersiz programını da günlük rutininiz içine koymanız önerilir.

Evde Neler Yapılmalı?

Evde kalınan zaman içinde özellikle beslenmeye dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Daha çok sebzelere ağırlık verilmesini önermekte olan uzmanlar aynı zamanda düzenli beslenme periyodunu uygularken atıştırmalıklara dikkat edilmesini öneriyor. Günde en az yarım saat egzersiz yapmayı önerilen uzmanlar balkonda ya da bahçe egzersiz yapmanın yanı sıra balkon ya da bahçesi olmayan kişilerin ise pencere açarak ev içinde egzersiz yapmasını tavsiye etmektedir. Böylelikle temiz havanın hem bedeninize hem de ruhunuza iyi gelmesine izin verebilirsiniz.

Cevap bırakın