Tırnak Bakımı Nasıl Olmalıdır

Tırnak birçok insan için bir şey ifade etmese de özellikle bazı kadınlar için güzelliğin en vazgeçilmez temellerinden birisidir. Tırnak bakımı alelade yapılmamalıdır. Aksi halde yanlış tırnak kesimi ciddi el yaralanmalarından tırnak batmalarına neden olur. Tırnak bakımı basit olsa da zaman alan uygulamadır.

tırnak bakımı

tırnak bakımı

Tırnak bakımının bilinen ilk bakımı kesim işlemi olmuştur. Tırnak kesimini sorunsuz yapmak istiyorsanız mutlak olarak banyo çıkışı tırnak kesimi yapmanızdır. Zira banyo çıkışında tırnağı yapısı biraz daha yumuşak olduğu için kesim işlemi çok daha kolaydır. Bazı insanlar tırnak kesiminde tercihlerini yuvarlak şekilde gerçekleştirir.

Cilt Bakımında Tırnak Bakımı

Oysaki düz kesim tırnak batmasının önüne geçen bir unsurdur. Tırnak bakımında yapılan iki bakım şekli ise törpüleme işlemedir. Törpüleme işlemi genelde tırnak kesimi sonrası yapılır. Tırnak çevresinde kalan kalıntıların düzgün görüntüye oluşmasına sağlayan törpüleme işleminde dilerseniz vazelin kullanarak bakım yapabilirsiniz. Törpüleme işleminde diz ya da daire şeklinde olan şekillerden birisini seçerek törpülemenizi yapabilirsiniz.

tırnak sağlığı

tırnak sağlığı

Tırnak bakımında uygulanan üçüncü tekniklerinden birisi de kütikül temizliği olmuştur. Üç temel halinde yapılan bu tırnak bakımları görüntü olarak son derece şık ve sağlıklı  bir yapıya sahip olurlar. Tırnak bakımında tırnak kesim şekline dikkat edilmelidir. Aksi halde yanlış tırnak kesimi tırnağı deri içerisinde büyümesini ve ciddi hastalıkların oluşmasını tetikler.  Tırnak bakımlarında doktor tavsiyesi dikkat alınmalıdır.Tırnak bakımları içerisinde tırnak diplerini baticon ile temizlemek iyidir.

Cevap bırakın