Selülitle Baş Etmek İçin Yapılması Gerekenler

Deri altında biriken yağların zamanla portakal görünümü alması ve derinin pütürcüklü hale gelmesi sonucu selülit oluşur. Hormonal nedenlerden olacağı gibi yanlış beslenme ve hareketsizlik de nedenleri arasında yer alır. Östrojen seviyesi yüksek olan bayanlarda özellikle daha sık görülür. Kalça, bel kısmı, basen bazı zamanlarda da göğüs bölgesinde oluşur.

Selülit Problemi

Selülit Problemi

Selülit Oluşumunu Neler Önler?

Selülitli bölgede kan dolaşımı daha az olacağı için düzenli spor yapılması gerekir. Egzersizin yanı sıra masaj ile o bölgelerdeki sorunlar düzeltilir. Yenilen gıdalar ile birlikte içilen sıvılara da dikkat edilmesi gereklidir. Yoğun kafein içeren kahvenin çok içilmesi vücutta su tutulmasına neden olur. Kahve içtiğiniz zaman bol su içmelisiniz.

Kola ise kafein içerdiği gibi içerisinde bol miktarda şeker bulunduğu için selülite neden olur. Çay ise kafeinle birlikte tein içerir. Hazır meyve suları da yüksek kalorili olup bol miktarda şeker ihtiva eder. Yüksek kaloriye sahip alkol ise selülit oluşumuna neden olur.

Kremalı içecekler, turşu suyu ise sorunları artırır ve vücutta suyu tutar. Düzenli spor yapmak ve bol su içmek selülitle savaşmanızı sağlar. Spor özellikle kan dolaşımını hızlandırdığı için tavsiye edilir. Egzersiz ile birlikte bol su içmek toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Az yağlı ve az tuzlu gıdalar tüketmelisiniz. Yaşam kalitenizi artırmalı ve sebze ağırlıklı beslenmelisiniz.

Cevap bırakın