Saç Sağlığını Korumak İçin Atılması Gereken Adımlar

Yapıları gereği çok kolay deforme olabilen saçların canlılığını koruyabilmeleri yaş, iklim koşulları, yanlış ürün tercihleri, genetik, yanlış uygulamalar gibi birçok faktöre bağlıdır. Belli bir yaştan ve/veya yıpranmışlıktan sonra saçların sağlıklı bir şekilde uzayabilmesi için ekstra bakım ve özen gerekir.

Çoğu kadın saçının kırıklarının gitmesi adına sürekli aynı boy uzunluğuna geldiğinde saçlarını kestirir.Düzenli bir şekilde bakım yapılan saçlarda bu kesim işlemine duyulan ihtiyaç zamanla azalır. Saça hak ettiği bakımın yapılabilmesi için hangi işlemlerin uygulandığına dikkat etmek önemlidir. Saçın şampuanlanması işlemi dahil tüm aşamalar özen ister.

Güçlü Saç

Güçlü Saç

Saça Uygulanan İşlemlerde Dikkat İsteyen Hususlar

Şampuanlama işlemi en nihayetinde kimyasal bir işlem olduğu için her gün saç yıkamak saçın kendini toplamasına vakit vermemek demektir. Saç problemlerine özel geliştirilen ürünlere yönelmek ve 1 – 2 gün yıkamamak gerekir. Saç köklerini yormamak adına şampuanlama esnasında saç diplerine masaj yapılmalıdır.

Kurutma işleminde fön sıcaklığının çok yüksek olmaması ve öncesinde saçın en azından 10 dakika kadar kendi halinde kurumaya bırakılmış olması önemlidir. Bu esnada saç suyu emerek nemlenmiş olur. Saç şekillendirme işlemlerinde mümkün olduğu kadar ısıl işlemlerden kaçınılmalı ve bigudi benzeri yöntemlerle uzun sürede şekillendiren yöntemler benimsenmelidir. Saç şekillendirme için kullanılan herhangi bir ürün varsa gün içerisinde saçların yıkanması önemlidir. Yalnızca yıkama ile saçta uzun süre kalmak için tasarlanmamış olan kimyasallardan arınmak mümkün olur.

Cevap bırakın