5 Adımda Pedikür

Ayaklarınıza bakım yapmak istiyorsanız en uygun zaman banyo sonrası olacaktır. Banyo sonrasında cilt daha yumuşak,tırnaklar ise daha esnek hale gelecektir.Bu nedenler yapılacak işlemlerde kolaylaşacaktır..

1)Ayaklarınızı 10 dakika kadar 1 kaşık tuz atılmış ılık suyun içerisinde bekletin. Daha sonra ayaklarınızı durulayın.Topuklar ve ölü derisi bu şekilde kalınlaşmış yerleri ponza taşıyla ovun.Tahriş oluşmaması için hassas yerleri ovmayın.

2)Küçük bir tahta yardımı ile yumuşamış olan derileri içeriye doğru itin. Bu yöntem ellere uygulanan yöntemden daha kolay ve risksizdir.Tırnak kenarlarının ölü derilerini kesebilirsiniz.Çünkü bu deriler bazen geriye itilmeyecek kadar sertleşebilmektedir.

3)Son olarak tırnakları kesin. Fakat dikkat etmeniz gereken, tırnak kenarlarınızı fazla derin kesmemek. Kenarları fazla derin kesmek ileride batık tırnak problemlerine yol açabilir.Bu da oldukça acı verici ve can sıkıcı bir durumdur.

4)Şimdi tırnaklarınızı törpüleyebilirsiniz. Fakat metal bir törpüyle değil.Karton olan törpüler daha uygun olacaktır,çünkü tırnakları kırmıyor.Törpüledikten sonra ayaklarınız tekrar durulayıp kurulayın.

5)İşin en keyifli bölümüne geldiniz.Yani oje sürmeye.Yanlız oje sürmeye başlamadan önce parmaklarınızı pamuk yardımıyla ayırın.Artık en sevdiğiniz rengi tırnaklarınıza sürebilirsiniz…

Cevap bırakın