Linux Nedir?

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte pek çok alanda bilgisayar kullanılıyor. Bu nedenle birçok iş bilgisayar üzerinden yürütülüyor. Bilgisayarların insanların hayatındaki önemi oldukça büyüktür. İnsanlar için bilgisayarlar kadar bilgisayarların işletim sistemleri de çok önemlidir. Bilgisayardaki kullanılan işletim sistemi bilgisayarın en önemli özelliklerini oluşturur. Günümüzde de birçok bilgisayarda işletim sistemi olarak Linux kullanılır. Peki ama Linux nedir? Linux işletim sistemi genellikle bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılan bir işletim sistemidir.

Linux Nedir

Günümüzde yaygın olarak kullanılan birkaç işletim sisteminden bir tanesi olan Linux’un en önemli özelliği ve onu diğer işletim sistemlerinden ayıran en önemli özelliği açık kaynak kodlu bir işletim sistemine sahip olmasıdır. Bu özelliği sayesinde Linux, bilgisayardaki birçok şeye erişim sağlayabilir ve işletim sistemini düzenleyebilir. Açık kaynak kodlu işletim sistemine sahip olması bilgisayara daha hakim olmasına yardımcı olur ve bilgisayarı çok daha kolay bir şekilde geliştirebilir.

Linux’un Farkı Nedir?

Linux, diğer işletim sistemlerinde bulunan tüm özellikleri içerisinde bulundurur. Ancak Linux’un farkı nedir bundan bahsedelim. Diğer işletim sistemlerinden farklı olarak açık kaynak kodlu bir işletme sistemi olması yer alır. Linux, açık kaynaklı kod olduğundan dolayı herhangi bir şifreleme gerektirmez. Bu da bilgili kişiler tarafından sürekli olarak geliştirilebilir olmasını sağlar. Bu sayede Linux işletim sistemine sahip olan kişiler sürekli olarak yeniliklere, gelişimlere ve değişimlere açık olurlar.

Linux’un bir diğer en önemli farkı ise özelleştirilebilir olmasıdır. Kullanmış olduğunuz işletim sistemini kendinize özgü bir hale getirmek istemez miydiniz? Uygulamaları, grafikleri, ara yüzleri ve bunun gibi daha pek çok şeyi kendinize göre özgürleştirebilirsiniz. Sizin için sunduğu bu özgürlük onu diğer işletim sistemlerinden oldukça fazla ayırıyor. Bu nedenle de özgürlüğü seven ve kendine özel bir alan isteyen kişiler genellikle işletim sistemi olarak Linux’u tercih eder.

Linux’u Kimler Nasıl Kullanabilir?

Linux, özellikleri bakımından herkese hitap eden bir işletim sistemidir. Bu nedenle de internet kullanan pek çok kişi kullanıyor. Bu nedenle de Linux’u kimler nasıl kullanabilir hakkında bilgi verilmesi gerekir. Ancak kullanıcıların büyük bir kesimi büyük şirketler ve yazılım ile ilgisi olan kişilerdir. Şirketler tarafından sıklıkla tercih edilmesinin temel sebebi güvenlik olarak üst düzey olmasıdır. Diğer işletim sistemlerine oranla çok daha fazla kişi tarafından geliştirilmeye ve değiştirilmeye çalışılıyor. Her zaman yeniliklere açık olunması nedeniyle hızlı ve iyi yönde değişimler yaşanıyor. Büyük şirketler bu değişimleri ve gelişimleri göz önüne alarak Linux’u tercih ediyorlar. Tabi bu da açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca şirketler Linux’u geliştirmek için çalışan büyük kitleden zaman zaman inanılmaz yardımlar da alabiliyorlar. Linux çok daha esnek bir işletim sistemi olmasıyla da beğenileri üstüne toplamayı başarıyor. Tüm bu özellikleri göz önüne alındığında diğer işletim sistemlerine oranla çok daha fazla tercih edilen ve beğenilen bir işletim sistemi olduğu görülüyor.

Cevap bırakın