Karanfilin Faydaları

Karanfil denildiği zaman aklınıza ilk olarak ne geliyor?

Diş ağrısı değil mi? 🙂

Karanfilin en yaygın kullanım alanı, diş ağrısı tedavisi… Dişimiz ağrısa hemen karanfil koyarız. Ya da bir tanıdığımızın dişi ağrısa, karanfil kullanmasını öneririz. Oysaki karanfil sadece diş ağrısında faydalı değildir. Birçok sağlık sorununda kullanılabilecek güçlü bir antioksidandır. Karanfilin bildiğiniz ve bilmediğiniz daha birçok faydası vardır.

karanfil

karanfil

Karanfil Nelere Faydalıdır?

Diş ağrısına iyi geldiğinden bahsetmeye gerek bile yok 🙂 Bazı diş macunlarında da karanfilden yararlanılmasının sebebi budur.

Bayanların en büyük sorunlarından olan sivilce, akne, cilt yaraları gibi konularda karanfilden faydalanılabilir. Antioksidan özelliği sayesinde iltihaplı yaralara iyi geldiği gibi, sivilce ve akne tedavisinde de etkilidir.

Mide bulantılarında ve bu bulantı sonucu meydana gelen kusmalarda, karanfil kullanılabilir. Ağzınıza aldığınız bir adet karanfil, nefesinize ferahlık verecek ve bulantınızı hafifletecektir. Eğer kusma durumu söz konusu olduysa, yine bir karanfil yardımıyla ferahlayabilirsiniz.

karanfilin faydası

karanfilin faydası

Diş sorunlarınızdan dolayı ya da herhangi bir sebeple ağız kokusu problemi yaşıyorsanız, karanfil size yardım edecek; sizi konuşurken çekinmekten kurtaracaktır. Gün içerisinde aklınıza geldikçe, ağzınıza bir karanfil koymanız yeterli.

Karanfilden çay hazırlayıp tüketirseniz ya da tükettiğiniz çaya bir miktar karanfil eklerseniz, midenizdeki şişkinlik problemine çözüm olabilir. Ayrıca; çaya karanfil ekleyerek çayınıza hoş bir koku da vermiş olacaksınız.

Karanfilin yağı da, sağlık açısından oldukça etkilidir. Fakat bu yağ, direkt olarak kullanıma uygun değildir. Farklı hafif yağlarla veya su ile seyrelttikten sonra kullanmak gerekir.

Cevap bırakın