Hentbol Nasıl Oynanır?

Hentbol Nedir? 

Hentbol 12 kişilik takımlardan oluşan ve iki takım halinde oynanan bir spor dalıdır. Hentbolda bir devre 30 dakikadan oluşmaktadır. Bir müsabaka toplamda 30 dakikadan 2 devreyle birlikte 60 dakika sürmektedir. Hem kadın hem de erkeklerde oynanabilen bir spor dalıdır. Kuvvet, hız ve dayanıklılığın ön plana çıktığı bir daldır. Kökeni 19. yüzyıla dayanan hentbol el ile oynanan bir salon sporudur.

Hentbol Nasıl Oynanır? 

Hentbol toplamda 12 kişilik kadrolarla oynanan bir takım sporudur. Bu 12 oyuncudan 7’si saha oyuncusu olmakla beraber diğer 5’i yedek oyuncuları oluşturmaktadır. Sahada 1 kaleci ve 6 saha içi oyuncusu yer almaktadır. Hentbolun amacı rakip kaleye el ile gol atmaya dayanmaktadır. Oyuncuların topa diz altı bölgeleriyle temas etmeleri yasaktır. Hentbolda bir oyuncu topu elinde en fazla 3 saniye tutabilmektedir. Bu süre içerisinde bir sporcu ya takım arkadaşına pas vermek ya da rakip kaleye şut atışı kullanmak zorundadır. 3 saniye kuralı aşıldığı takdirde top rakip takıma geçmektedir. Bunun yanı sıra oyuncular topla beraber 3 adımdan fazla atamazlar. Oyuncular 3 adım atmadan önce pas vermeli ya da şut kullanmalıdırlar. Hentbolda yapılan faullerde, faulü yapan oyuncuya 2 dakikalık oyun dışı kalma cezası verilmektedir. Hentbolda müsabaka hava atışı ile başlamaktadır. Hentbol takımların sınırsız oyuncu değiştirme hakları bulunduğu bir spor dalıdır.  Müsabaka sonuncunda kazanan takım 2 puan alırken kaybeden takım herhangi bir puan alamaz. Beraberlik durumunda ise her iki takıma da 1’er puan verilir.

Hentbol Oyun Sahası

Hentbolda oyun sahası dikdörtgen şeklindedir ve 40m x 20m ölçülerindedir. Hentbol oyun sahasında 2 adet kale bulunmaktadır. Bunun yanı sıra oyun alanını çevreleyen dikdörtgende uzun kenara kenar çizgisi, kısa kenara ise dış kale çizgisi adı verilmektedir. Bunun dışında oyun sahasında orta çizgi, serbest atış çizgisi, 7 metre çizgisi, kale alanı çizgisi, kaleci sınır çizgisi, kale çizgisi ve oyuncu değişikliği çizgisi bulunmaktadır.

Orta çizgi iki takımın yarı sahalarını ayıran ve hava atışının yapıldığı bölgedeki çizgidir. 7 metre çizgisi penaltı atışlarının kullanıldığı bölgeyi gösteren çizgidir. Kaleci sınır çizgisi ise kalecinin topa müdahale edebileceği alanı gösteren çizgidir.

Hentbolda bir müsabaka 30 dakikalık 2 devreden oluşmaktadır ve devre arası 10 dakikadır. 2 devre sonucunda herhangi bir takım galip gelemez ise müsabaka uzatma devrelerine taşınır. Uzatma devreleri 5 dakikalık 2 devreden oluşmaktadır. Bu 2 devre sonucunda da eşitlik bozulmaz ise 5 dakikalık 2 uzatma devresi daha oynanır. Bunun sonucunda eşitlik hala bozulmamış ise müsabaka ya berabere sonuçlandırılır ya da penaltı atışlarına gidilir. Müsabakanın berabere sonuçlandırılması durumunda her iki takımada 1’er puan verilir. Penaltı atışlarında ise oyuncular 7 metre çizgisinden penaltı atışları kullanırlar. Bu penaltı atışlarının sonucunda kazanan taraf belli olur.

Cevap bırakın