Güvenli Alışveriş Nedir?

Teknoloji gelişmekle beraber insan hayatını kolaylaştıracak çözümleri de beraberinde getirdi. Teknoloji bu kolaylıkları getirirken de elbette bu kolaylıklardan yararlanmak isteyenler ve yararlanmak isteyenlerden de faydalanmak isteyen bir kesim meydana geldi.

Güvenli Alışveriş İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Güvenilir ve bilindik sitelerden alışveriş yapmak. Almak istediğiniz ürünün ülke sınırları içerisinde en önemli markalardan biri olduğuna emin olup alışveriş yapın.

SSL sertifikası. Güvenilir alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husustur. Güvenlik giriş katmanı anlamına gelen bu sertifika bir İnternet sitesinin kimliğini doğrulama ve kullanıcıyla şifreli bağlantı olmasını sağlayan bir güvenlik sertifikası. SSL sertifikasının bir sitede olup olmadığını anlamanın basit bir yöntemi vardır. Adres çubuğunda kilide benzeyen yeşil bir bilgilendirmeden kontrol edilebilir.

Ürün hakkında daha önce alışveriş yapmış olan insanların yorumlarını okuyun.

Site hakkında araştırma yapın. Alışveriş yapacağınız sitenin iletişim bilgilerini, adresini kontrol ve teyit edin.

3D Secure kullanın. Bu sistem e-ticaret yapılacak işlemlerin güvenliğini arttırmak amacıyla oluşturulmuş özel bir sistemdir. Satıcı ve alıcı arasındaki alışverişte koruyu bir güvenlik katmanıdır. Kredi kartı sahibinin, bankada kayıtlı olan cep telefonuna kod gelir ve cep telefonuna gelen kodu sisteme girdiğiniz takdirde alışveriş gerçekleşir.

Sanal kart kullanın. Alışveriş yapmak istediğiniz site çok bilindik değil ise ve kredi kartı bilgilerinizi sistemde olmamasını istiyorsanız. Sanal kart kullanabilirsiniz.

Sitenin mesafeli sözleşmesini okuyun. Sitenin mesafeli sözleşme şartlarına sahip değilse bu sitelerden alışveriş yapmaktan kaçının.

Güvenli Alışveriş Siteleri Hangileridir?

Gün içerisinde İnternet üzerinden yüz milyonlarca alışveriş yapılmaktadır. Alışveriş yaparken insanlar güvenliğini de ihmal etmeyi bırakmak istemezler. Bu yüzden güvenilir alışveriş sitelerini kullanıcılar daha çok tercih ederler. Peki, bu güvenli alışveriş siteleri hangileridir?

Bir ülke sınırları içerisinde uzun zamandır var olan ünlü markalar vardır. Bir alıcı ayakkabı satın almak istiyorsa en güvenilir ve kaliteli olduğunu düşündüğü Nike ve Adidas mağazalarını tercih eder. Bir giysi satın almak istediğinde Zara, Bershka, Pull&Bear gibi markalar alıcının gözünde öncelikli olur. Yani güvenli alışveriş için en güvenilir siteler, ülke içerisinde bilindik ve aralarında rekabet olan markalardır.

Güvenli Alışveriş Siteleri Nasıl Anlaşılır?

İnternet’te çevrimiçi ticaret yapan sitelerin sahip olması gereken özellikler vardır. Bu siteler aşağıda yazılan özelliklere sahip olmalıdır. Sitenin güvenirliğini sağlaması ve kendi sitesini tüketiciye ispat ettirmesi için şunlar gereklidir;

Tüm insanlar kredi kartı bilgilerinin üçüncü bir kişiye geçmesinden endişe duyar. Site sahipleri alıcılardan bu endişeyi kaldırmak amacıyla İnternet güvenlik paketi kullanmalıdır. Peki, İnternet güvenlik paketi ne gibi katkılar sağlar? Virüsten koruma, kişisel güvenlik duvarı ve bilgisayara saldırı önleme sistemi görevleri olarak rahatça kredi kartı bilgilerinin girilmesine olanak tanır.

SSL sertifikası bir site için olmazsa olmazlardandır. Bir sitenin SSL sertifikası olup olmadığını anlamak için adres çubuğuna bakmak yeterli olacaktır. Adres çubuğunda http:// ile başlıyorsa bu site SSL sertifikasına sahip değildir. Ancak https:// şeklinde başlıyor ise bu site güvenlik sertifikasına sahiptir. Bu sitelerden güvenilir alışveriş yapabilirsiniz.

Cevap bırakın