Eski Bir Dolabı Nasıl Boyayabilirim?

Yıllar boyunca kullanılan dolapların bir süre sonra renklerinin solduğu görülür. Ayrıca kullanıma bağlı olarak çizilmeler soyulmalar olabiliyor. Bu gibi durumlar ortaya çıkmasa bile bir süre sonra sıkılıp dolabın rengini değiştirmek isteyebilirsiniz. Sebebi her ne olursa olsun dolabın rengini değiştirmek istiyorsanız onu en uygun şekilde boyamanız gerekecektir. Şimdi boyama işlemi yaparken nasıl hareket edeceğimize bir göz atalım.

Öncelikle boya işine başlamadan önce damlamanın önüne geçmek için bir örtü ya da gazete kağıdı sermek yerinde olacaktır. Ayrıca boyama esnası sırasında istenmeyen bir durumla karşılaşmamak için eldiven ve yüz maskesini ihmal etmeyin.

dolap

dolap

Zımpara kağıdı dediğimiz kağıtlarla dolabın üzeri zımparalanır. Zımpara işlemi büyük bir titizlikle yapılmalıdır. Pürüzsüz bir yüzey elde edene kadar bu işleme devam edilmelidir. Ardından rulo ve fırça yardımı ile dolabın ilk astar katını almalısınız. Astar, dolabın her bir köşesine pürüzsüz bir yapı elde edene kadar uygulayın. Sonrasında kurumaya bırakılacaktır.

Daha Parlak Bir Görünüm İçin Vernik

Astar katı kuruduktan sonra ince bir zımpara kağıdı yardımı ile zımpara işlemi yeniden yapılacaktır. Hazırlanan boyanın içine ruloyu batırın. Dolabın geniş yüzeylerinden boyama işlemine başlayabilirsiniz. Dolabın kenarları ise kaliteli bir el fırçası kullanılarak boyanmalıdır. Bundan sonra dolabı kurumaya bırakın.

dolap boyama

dolap boyama

Bir kat boya sonrasında eğer istediğiniz sonuç ortaya çıkmazsa ikinci bir kat daha uygulayabilirsiniz. Son olarak dolap renginin daha canlı ve parlak durmasını istiyorsanız üzerine yine fırça yardımı ile cila ya da vernik uygulayabilirsiniz.

Cevap bırakın