Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Elektriğin hayatımızdaki yeri yadsınamaz nitelikte… Fakat zorunlu olmadıkça da elektrikli aletleri kullanmamak, bizim faydamıza olacaktır. Zira özellikle ay sonunu zor getiren bir ailede, bir de elektrik faturasının kabarık olması hiç de hoş bir durum değildir. Bu nedenle elektrik tasarrufunda bulunmayı öğrenmek, bizi büyük bir yükten kurtaracak niteliktedir.

yeşil enerji

yeşil enerji

Elektrik Tasarrufu İçin Neler Yapılmalı?

  • Elektrik denilince aklımıza gelen ilk alet, elbette ki ampuldür. Elektrik tasarrufunda bulunmak için, elektriği az çeken ampulleri tercih edin. Yani klasik ampulleri değil de flüoresanları tercih etmeniz, elektrikten tasarruf etmenizi sağlayacaktır.
  • Evdeki ışıkların ve elektrikli aletlerin gereksiz yere açık kalmamasına özen gösterin.
  • Fırınlar elektriği çok çeken aletlerdir. Fırında pişecek yemekleri mümkün oldukça az tercih edin. Ve fırın kullanacağınız zaman mikrodalga fırınları kullanmaya özen gösterin. Zira bu fırınlar, diğer fırınlara göre daha az enerji tüketecektir.
  • Elektrikli aletler alırken, enerji verimliliğine bakarak alın. Örneğin buzdolabı alacaksanız buna dikkat etmelisiniz. Enerjiyi A sınıfı bir buzdolabı, C sınıfı bir buzdolabından daha verimli bir şekilde kullanacak ve böylelikle daha az enerji harcayacaktır.
  • Ütü de çok fazla elektrik çekebilen aletlerdendir. Gerekmedikçe fazla sıcaklık vermeyin kıyafetlerinize. Ne kadar fazla sıcaklık verirseniz, o kadar çok enerji tüketecektir.
  • Bulaşık makinesini yerleştirirken, çok fazla kirli olan bulaşıkların aşırı kirini alarak yerleştirin. Bu harcanacak enerji miktarını en aza indirecektir.

Bunlar ve bunlar gibi ufak tefek konularda dikkat ettiğiniz müddetçe, elektrikten büyük oranda tasarruf sağlayacağınıza emin olun.

Cevap bırakın