Diş Ağrısını Geçirmenin En Etkili Yolları

Diş ağrısı kişide dayanılmaz bir acı hissi uyandırır. Ağrı nedenine bağlı olarak şiddeti değişkenlik gösterse de genel olarak rahatsız edici olarak hissedilir. Şiddeti gittikçe artan bir ağrı varsa iltihaptan kaynaklı olabilir. Sıcak ve soğuğa karşı artan hassasiyet hissediyorsanız doktorunuza başvurmalısınız. Diş ağrısını geçirmenin en etkili yolları ise uygulayacağınız doğal yöntemlerden geçiyor.

Diş Ağrısı için Tıbbi Yöntem

Nedeni belli olmayan diş ağrılarında ağrının kaynağına inebilmek için doktor muayenesi şarttır. Diş ağrısı çekenler ağrıyı dindirmek için ağrı kesicilere başvurabilir. Genel olarak iltihaplı diş ağrısı için doktorunuz antibiyotik kullanmanızı önerecektir.

İltihaplı dişlerin tedavisi gecikirse çürüğe neden olabilir. Böyle bir durumda kanal tedavisi gibi uygulamalara başvurulabiliyor. İltihap veya çürük fark edildiyse en kısa sürede diş hekimi muayenesine gidilmelidir.

Diş Ağrısına Bitkisel Çözümler

Diş ağrısı için uygulanan bitkisel yöntemler belirli bir süre etki gösterirler. Diş veya diş eti hastalıkları nedeniyle oluşan bir ağrıysa ağrı günden güne etkisini artırır. Böyle bir durumda geciktirmeden diş hekiminize görünmelisiniz.

Tuzlu su ile gargara: Dişteki atıkların giderilmesi için fırçalandıktan sonra dezenfekte olması için ılık suyla tuzu karıştırarak kendinize bir karışım yapabilirsiniz. Kısa süreli bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle en kısa sürede diş sağlığı için diş hekiminizden yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Karabiber ve nane: Karışımı yapabilmek için nane, karabiber ve sarımsağa ihtiyacınız var. Tüm bu malzemeleri ezerek suyunu çıkarmalısınız. Pamuktan yararlanarak dişinize karışımı uyguladığınızda diş ağrısının hafiflediğini fark edeceksiniz.

Sarımsak: Ezdiğiniz sarımsağı tuz ile karıştırarak iltihaplı dişinize basınç uygulayabilirsiniz. Ağrılı diş üzerinde bekletilen sarımsak diş ağrısını azaltır.

Karanfil: Görünümü itibariyle de karanfil tomurcuğu dişi andırır. Kuru karanfil dişte bekletildiğinde diş ağrısı için kullanabileceğiniz bir bitkisel ilaçtır. Karanfil dişin ve diş etinin uyuşmasını sağlayacak ve hissettiğiniz ağrı hafiflemeye başlayacaktır.

Adaçayı: Rahatlatıcı ve dinlendirici etkisiyle bilinen adaçayı, diş ağrısını geçirmek için de kullanılıyor. Adaçayı ve dilimlenmiş bir adet limon demlemeye bırakılır. Ilıdıktan sonra gargara yapılarak dişin rahatlaması sağlanır.

Buz Tedavisi: Diş iltihabından kaynaklanan diş ağrısında yanak şişmeye başlayacaktır. İltihabın verdiği acıyı dindirmek için ağrıyan dişin bulunduğu yanağınızda buz bekletebilirsiniz. Dolgulu dişte görülen diş ağrılarında da doktora başvurana kadar ağrının dindirilmesi amacıyla buz tedavisinden yararlanılabiliyor.

Cevap bırakın