Çamaşır Yıkarken Yapılan Hatalar

Çamaşır makinesi kullanımında giysilerin daha uzun ömürlü olmasının sağlanması için birçok detay bulunak ile beraber birçok kişi makinenin kullanımında hatalar yapabiliyor. Bu hatalar kıyafetlerin lekelerinin giderilmesinde olumsuz durumlar ile karşılaşılmasına, fazla kırışıklığa ya da buna benzer sıkıntılara yol açarken aynı zamanda çamaşır makinesinin de zarar görmesine etki edebiliyor. Bunların önüne geçmek için ise çamaşır makinesinin kullanımında doğru seçimlere yer vermeniz önerilir.

Çamaşırları Ayırmak

Çamaşır ayırmak denilince ilk akla gelen renklilerin ve beyazların ayrılmasıdır. Fakat bu işlem sadece renkli ve beyaz ayırma ile sınırlı değildir. Aynı zamanda kumaş cinslerine göre de ayırma yapılmalıdır. Bazı farklı kumaş türlerine sahip olan çamaşırların bri arada yıkanması sonrasında pamuklanma, kırışıklık, yıpranma ve daha birçok sorun ile karşılaşılabiliyor.

Deterjan Ayarı

Kirlilerin temizlenmesi için seçimden fazla deterjan koymak çamaşırlarınızın iyi durulanmamasına sebep olur. Bu ise giysilerinizin hem matlaşmasına hem de cildinize zarar vermesine neden olacaktır.

Su Sıcaklığının Ayarlanması

İstenen program konusunda doğru seçime yer açmanın yanı sıra ısı ayarının da yapılması gerekir. Çabuk kırışabilecek olan bazı çamaşırların yıkanmasında ön yıkama ve yıkama seçimlerine yer açarken yüksek ısı seçiminden uzaklaşmanız daha doğru ve daha ideal bir sonuca ulaşmanızı sağlar. Özellikle tül ve buna benzer ürün temizliğinde mutlaka ısı ayarının en düşük seçilmesi kırışmanın da önüne geçer.

Cevap bırakın