1950’lerin Muhteşem Trendleri

Başta Mad Men olmak üzere geçmiş dönemleri konu alan dizi ve yapımların artmaya başlaması sonrasında insanların büyük bir kısmının geçmiş dönemlere ilgisi oldukça ciddi oranda yükselişe geçti. Modacılar da bu durumu gördükten sonra tasarımlarını ağırlıklı olarak retro tarzda yapmaya başladı. 1950’ler ise kendi tarzını yalnızca o dönemde değil şimdilerde de yansıtması ile bilinen bir dönem.

İncecik Bel, Kıvrımlı Kalçalar

Genel olarak 1950’li yıllara bakıldığı zaman görülebilecek olan en önemli şeylerin başında artık erkeklerin işlerine dönmesi ile kadınların tekrardan evlerindeki yerlerini almaları. Buna bir de doğurganlık oranının yükselmesi eklendiği zaman kadınlar için iş kıyafetleri yerine mümkün olduğu kadar evlerinde giyebilecekleri tarzlarda kıyafetler hazırlanmaya başladı.

O dönemlerde kadınların şık olmak adına belirli tarzda bir vücut tipinde olmaları gerekiyordu. Onlardan istenilen vücut tipi ise kıvrımlı kalçalar, iri göğüsler ve incecik bel idi. Bundan dolayı da büstiyer ve bel korsesi satışları oldukça ciddi oranlarda yükselişe geçmişti. Yaka dekoltesi olan kabarık etekli ve bele oturan tarzdaki elbiseler dönemin en fazla tercih edilen kıyafetleri arasındaki yerini aldı.

Aynı zamanda şimdilerde kadınların sıklıkla kullandığı kalem etekler de yine o dönem çıkan parçalar içerisindeki yerini almış oldu. Kabarık ve pilili etekler günlük kıyafetler içerisinde yer alırken şortlar ve bermuda pantolonlar yine kadınların özellikle hafta sonları giydikleri parçalardı.

Cevap bırakın