Kabızlık Mücadelesinde Sağlıklı Bir Beslenme için 6 Tartışmasız Yol

Vücut sindirim döngüsündeki doğanın çağrısı size rahatsızlık veriyor mu? Cevap “evet” ise, o halde bağırsak hareketlerini kolaylaştırmak için bu 6 ipucunu denemelisin.

diyet

  1. Bol Su İçmek

Su, sindirim sistemini temiz tutar ve kabızlığı azaltmada de yardımcı olur. Bir günde 10 bardak su içmek herkese önerilir. Kabız muzdarip olan kişiler bağırsak hareketlerini rahatlatmak için mümkün olduğunca su içmelidirler.

  1. Lifli Besin Tüketimi

Kabızlık ile savaşmak için meyve ve sebzeler lif açısından zengindir. Bu lifler sindirimi kolaylaştırır ve bağırsak hareketlerini düzgünleştirir. Hububat, tam tahıllı ekmek vs. sindirimi kolaylaştıran sağlıklı liflere örnektir.

  1. Düzenli Yemek

Mideyi gün boyunca aktif tutmak gereklidir. Besleyici gıdaların küçük ve sık porsiyonlarda olması her zaman önerilir. Baklagiller, meyveler, yeşil ve yapraklı sebzeler, fıstıklar, her şey vücutta dengeli oranlarda olmalıdır.

  1. Hareket Etmek

Yemekten hemen sonra boş oturmanız, sindirimi engeller ve bağırsaklarda sindirilmemiş yiyeceklerin birikmesine yol açar. Kendinizi aktif tutun ve sindirime yardımcı olmak için birkaç tur yürüyüş veya pasif egzersiz yapın.

  1. Tuvaletinizi Uzun Süre Tutmak

Çok uzun süre tutmak sindirilmemiş gıdaların bağırsakların astarlarına yapışmasına neden olur. Böylece, kabızlığa yol açar. Öte yandan, hali hazırda kabızdıysanız, gitmek için fazla zor kullanmayın. Bu, anüsün astarlarına zarar verebilir ve kanamaya neden olabilir.

  1. Fast Food’dan Kaçınmak

Kızartmalar, cipsler, sosis, hamburger, donuts, beyaz ekmek ve hamur işleri gibi fast food yiyecekleri lezzetli ama karbonhidratlardan oluşur. Kolayca sindirilmezler ve kabızlığa neden olurlar.

Cevap bırakın