Honda Africa Twin İnceleme

Ofroad tutkunları için üst düzey teknoloji ile geliştirilen Honda Africa Twin, ilk olarak 1986 yılında, ardından da yenilenerek 2016 yılında görücüye çıktı. CRF100L Africa Twin ne kadar iyi, kullanıcılarına neler sunuyor, tüm bu sorulara yazımızda yanıt bulabileceksiniz.

Honda Motos’un geliştirdiği Honda Africa Twin’de, standart olarak; ABS ve çekiş kontrolü, ayarlanabilir süspansiyonlar, barlar ve arkasında daha kullanışlı hale getirilmiş elektronik bileşenler bulunmaktadır. Honda’nın kararlı motosiklet tarzını yansıtan bu makine, toprakta sizi çok güvenli hissettirecek.

Frenleme ve Çekiş

Yapılan testler ve sürücü izlenimlerini baz aldığımızda ABS-DCT (Çift Debriyajlı Şanzıman) modellerinde çekiş kontrol sisteminin büyük avantajı olduğunu söyleyebiliriz. Standart olarak sunulan bu özellik, dik inişli ve dik çıkışlı yollarda gaz ayarını korumanızda ve daha stabil bir yol seyretmenize olanak sağlamaktadır. Diğer bir harika özellik ise yine ABS-DCT sayesinde, arka tekerleğin frenleme esnasında yolda kaymasına engel olarak, ıslak ve nemli yüzeylerde iyi bir frenlemeye olanak sağlar. ABS’nin bir diğer faydası ise hızlı kalkışlarda tekerleğin boşta tur atmasını engellemektir.

Eski ve Yeni Honda Africa Twin Arasındaki Farklar

Eski Africa Twin 1986 yılında ilk olarak üretildi. Yeni Twin ise 2016 yılında. Aradan geçen 30 sene boyunca bu motora birçok yenilik eklendi, birçok farklı tasarım yapıldı ve günümüzdeki halini aldı. 1000 cc motorluk yeni Twin ile 750 cc’lik eski Twin ayarlanabilir koltuk, tork sistemi, farklı sürüş tipleri ve yerden yükseklikleri ile farklarını ortaya koyuyor.

Yeni Twin yüksek motor teknolojisi ve sürüş kolaylığı üzerine kurulmuş. Ayrıca sürücünün becerilerine göre 3 farklı tipte spor sürüş modu sunuyor. Yine yeni Twin’de 25 cm yerden yüksekliği ile sürücüyü üzmüyor ve gerçek anlamda konforlu bir sürüş deneyimi sunuyor. Bunlara karşı eski Twin de rahat sürüş ve olağanüstü tork ile dikkat çekiyordu. Günümüzde de büyük bir hayran kitlesi olup, sürücülerin ilgi odağı olmayı başarıyor. Özellikle süper süspansiyonu herkes tarafından konuşulan bir özelliğiydi.

Özetle Africa Twin

Afrika ikizleri lakabıyla adından bahsettiren Africa Twin için en avantajlı deneyim viraj alma ve manevra kabiliyetidir. Bunun yanında alçak ve geniş koltuk ile motosikleti kararlı komuta ettiğinizden emin olabilirsiniz. Gösterge ekranı ise çok anlaşılır şekilde istediğiniz verileri almanıza olanak sunuyor. İkili 310 mm diskler önde güzel bir frenleme yapmayı sağlarken arkadaki tek 256 mm disk kontrolü elinizde tutmanıza yardımcı oluyor. Makineyi yolla buluşturan tel jantlı, hassas görünümlü alaşımlı jantlarla bezenmiş tekerlekler güçlü bir görünüm sunuyor.

Cevap bırakın