Dünyanın En Eski Spor Kulüpleri

Futboldan basketbola, Amerikan futbolundan krikete, çeşitli disiplinlerdeki en eski ve en köklü kulüplerin bu listesi, spor tarihiyle ilgilenen herkes için! Hem Türkiye’de hem de dünyada takımlarla yapılan sporları düşündüğümüzde spor kulüplerinin ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. Türkiye’de Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş gibi spor kulüplerinin sadece futbolda değil diğer alanlarda da öncü olduğunu biliyor muydunuz? Yoksa dünyanın en eski futbol kulübünün Hindistan’da kurulduğunu duydunuz mu? Bu yazımızda önce Türkiye’de sonra da dünyada çeşitli sektörlerde öncü ve köklü spor kulüplerinin kuruluş hikayelerine bakacağız.

İzmir Futbol Kulübü

1894 yılında İngilizler tarafından kurulan kulüplerden biri olan İzmir Futbol Kulübü, 1906 Atina Ara Olimpiyatlarına katıldı. Olimpiyat dediğimiz şeye bakmayın. Bu yıl futbol ligine sadece dört takım katıldı. İkincilik ise İzmir Futbol Kulübü’ne gitti. 1900’lerin başında, futbol kulüpleri genellikle Yunanistan, Ermenistan veya İngiliz futbolcuları içeriyordu. İlk Türk futbol takımı 1901 yılında “Siyah Çoraplı Futbol Kulübü” adı altında kuruldu, ancak kulüp aynı yıl dağıldı.

Galatasaray Spor Kulübü

Türkiye’nin en eski ve halen aktif futbol kulübü 1905 yılında Ali Sami Yen’in başkanlığında kuruldu. Arisami Yen, Galatasaray Lisesi’nden arkadaşlarıyla birlikte, o zamanların adı Mektebistani olan, ağırlıklı olarak Türk olan Galatasaray Spor Kulübü takımını kurdu. Bir ekip oluşturmanın amacı: “Hedefimiz İngiltere gibi bir takım olarak oynamak, tek renk ve tek isme sahip olmak ve Türk olmayan takımları yenmek.” Bu noktada “Beşiktaş en eski futbol kulübü mü?” diye sorabilirsiniz.

Fenerbahçe Spor Kulübü

Galatasaray, basketbolu Türkiye’nin Üç Büyük branşına dahil eden ilk takım oldu, ancak bu girişim devam eden sakatlıklar nedeniyle uzun sürmedi. Fenerbahçe Spor Kulubü 1913 yılında kurulmuş ancak Galatasaray kadar başarılı olamamıştır. Geçici olarak dağılan takım 1944 yılında yeniden kurulur ve Fenerbahçe basketbol serüveni başlar.

Sheffield Football Club

Sheffield FC Bu, FIFA tarafından “hala faaliyette olan en eski futbol takımı” olarak kabul edilir. Sheffield FC, İngiliz Futbol Federasyonu kurallarını kabul etmeden 1877’ye kadar oynadı. 2004 yılında FIFA Liyakat Madalyası ile ödüllendirildi. Şimdiye kadar iki takımdan biri bu ödülü kazandı.

Cevap bırakın