Cerrahi Hemşire Olma Şartları

Cerrahi hemşire olma şartlarını, ne iş yaptığı, ne kadar maaş aldığı ile ilgili ele aldığımız bu yazıda bu mesleğe dair birçok bilgiye erişebileceksiniz. Ameliyat öncesinde, ameliyat sürecinde ve sonrasında doktorun hastaya verdiği tedaviyi uygulayan kişi olan cerrahi hemşire olma şartları nelermiş gelin birlikte bakalım.

 

Cerrahi Hemşire İçin Hangi Okul Okunur?

Hemşireler, sağlık bölümünden mezun olsalar da kendi içlerinde farklı alanlara yönelebilmektedirler. Cerrahi hemşiresi ise ameliyat öncesinden, operasyon sırasında ve sonrasında hastanın tedavisinden sorumlu, hastanın bakımını planlayan kişilerdir. Ameliyat sürecinden, bakım ünitesine kadar her aşamada hasanın iyileşme sürecini takip etmekten yükümlüdürler.

Cerrahi hemşire için hangi okul okunur sorusu içinse bu mesleğin eğitimi için Sağlık Fakültelerinden mezun olmak gerektiğini söyleyelim. Sağlık Fakültesi ve Enstitü kurumlarının bünyesinde olan Cerrahi Hemşireliği Anabilim Dalı veya Cerrahi Hastalıkları Anabilim Dalı bölümleri tercih edilir. Bu meslek için ilgili alanlarda en az 4 yıl eğitim almak gerekir.

Cerrahi Hemşire Ne İş Yapar?

Her meslekte olduğu gibi bu meslek grubunda eğitim almadan önce ne iş yapar, sorumlulukları ve sektördeki çalışma şartları nelerdir gibi konuları bilmek gerekir. Bu yazıda araştırmaya aldığımız cerrahi hemşire ne iş yapar, görev ve sorumlulukları nelerdir inceleyelim.
Cerrahi hemşireler; hastanın ameliyathane sürecinden bakım ünitesine kadar hastayı akip etmekle yükümlü kişilerdir. Ameliyatın hazırlık safhasında hastaya uygulanacak operasyon veya göreceği tedavi için gerekli olan tahlilleri inceleyerek, hastanın işlemler sonrası beslenme ve psikolojik destek konusuna kadar süreci yöneten kişilerdir. Nihai hedefi operasyon geçiren hastanın, hastaneden güvenli bir şekilde taburcu olmasını sağlamaktır.

Cerrahi Hemşire Ne Kadar Maaş Alır?

Yukarda cerrahi hemşire olma şartları, çalışma sürecindeki görev ve sorumlulukları konularını ele aldığımız bu meslek kolunu tercih eden kişilerin akıllarına gelen ilk sorulardan birisi de ne kadar maaş alacağı konusudur. Bu meslek kolu için zorlu çalışma süreçlerine dayanıklı, sabırlı, soğukkanlı ve yardımsever bir kişilikte olmak gerekir. Aksi takdirde alanınızda ilerlemenize engel olarak karşınıza çıkabilmektedir.Cerrahi hemşire ne kadar maaş alır sorusuna ise cevabımız ise kişinin çalıştığı kuruma ve kıdemine göre değişkenlik gösterir. Ortalama 4500 TL-6000 TL arasında değişkenlik gösteren bu meslek grubu içinde başta da belirtiğimiz üzere kıdeminize ve uzmanlığınıza göre bu rakamda artış görülecektir.

Evet, bu yazımızda sağlık sektörünün önemli meslek gruplarından biri olan Cerrahi hemşirelik ve cerrahi hemşire olma şartları konularını ele aldık ve umarız ki sizlere ışık tutabilmişizdir.

Cevap bırakın