Cenazeye Çelenk Göndermek için Etik Kurallar

Şu ana kadar ihtiyaç duymamış olabilirsiniz, ama birisinin cenaze töreni için çiçek gönderip göndermeyeceğinizi hiç merak ettiniz mi? Geçmişteki cenaze törenlerinde cenaze çelenkleri dizileri görme ihtimaliniz vardı, ancak şimdi birkaç çelenk, daha rahat çiçek düzenlemeleri, canlı bitkiler ve bu çelenklerin üzerinde yer alan kartlara insanların daha da fazla önem verdiğini görüyoruz.Bir arkadaşınız, aile üyeniz ya da sevilen birini kaybettiğinizde siz de çelenk göndermek isteyebilirsiniz.

Çelenk Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Ne tür bir çelenk gönderileceğini bilmek, ölen kişi ile ilişkiniz de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Artık çiçek gönderme konusunda sert ve hızlı kurallar bulunmamasına rağmen, ne yapacağınıza karar vermenize yardımcı olabilecek bazı etik kurallar bulunuyor.

Bir cenaze töreninde çiçeklerin amacı, yaşamı kutlamaktır. Çiçek düzenlemesinin resmi ya da gayri resmi olmasına bakılmaksızın, ferahlık sağlamalı ve ölenlerin ailesinin ruh halini yükseltmelidir. Bununla birlikte, düzenlemede bir çubuğa balonlar veya sevimli hayvanlar gibi çok hafif veya komik şeylerden kaçının. Mümkünse, bir el yazısı notu da ekleyin.

cenaze çelenk

cenaze çelenk

İnançlara Uygun Çelenk Göndermek

Çelenk göndermeden önce merhumun inancını ve kültürünü de dikkate almak gerekir. Bir kültür için uygun olan cenaze çelenkleri diğerine uygun olmayabilir. Emin değilseniz, bildiğiniz en yakın aile üyesine sorun. Örneğin, Doğu ya da Rum Ortodoks inançlarında çiçeklerin çoğu kabul edilir, ancak beyaz çiçekler tercih edilir.Çiçeklerin uygunluğu İslam dininde değişir,  İslami bir cenaze töreni için çiçek siparişi vermeyi seçerseniz, düzenlemeyi basit ve şık tutun. Bu noktada aklınızdan çıkartmamanız gereken en önemli noktacenaze çelenklerinin genelde tören veya defin sırasında tabuta en yakın yere yerleştirilecek olmasıdır.

Cenaze sonrası birinin evine veya ofisine gönderilmek üzere çiçek siparişi verirken, daha sonra kullanılabilecek bir vazo veya sepet seçmek isteyebilirsiniz. Genellikle çelenkler, duran ferforjeler ve tek kullanımlık kaplardaki çiçekler, cenaze evi gösterimi için tasarlanır.

Cevap bırakın