Bitki Regülatörü

Bitkilerin olabilecek en iyi seviyede gelişebilmesi için belirli bir pH değerine sahip olan toprakta yetiştirilmesi gerekmektedir. Ülkemizde yetiştirilen ürünlerin büyük bir kısmı doğru pH aralığında olmayan topraklarda büyüdüğünden istenen verim alınmaz. Benzer bir durum bitkilerde kullanılan sular için de geçerlidir. Bizim içtiğimiz sularda olduğu gibi bitkilerin sulanmasında kullanılan sularda da belirli pH değerleri bulunur. Eğer bu değerler istenen düzeyde değilse bitkiler bundan olumsuz etkilenecektir.

Regülatör kelimesi birçok farklı alanda karşımıza çıkar. Kelime anlamı düzenleyici olan regülatör kelimesi bitkinin gelişiminde önemli bir yeri olan pH değerinin düzenlenmesinde de kullanılmaktadır. Toprağın ya da suyun pH değerinin istenen seviyeye çeken ürünler bitki regülatörü olarak isimlendirilmektedir.

Bitki Regülatörünün Faydaları Nelerdir?

Bitkiler için düzenleyici bir rol üstlenen bu ürünler normal şartlarda pH değerini dengelemek için kullanılmaktadır. Ancak bu özel karışımların tek faydası bu değildir. İlk üretilmeye başladığı dönemde topraktaki kireci tutarak pH değerinin düzenleyen ürünler günümüzde bunun yanında çok sayıda farklı fayda da sunmaktadır.

Besinlerin Emilimi

Bitkiler de diğer canlılar gibi beslenirler. Birçok insan bitkilerin yalnızca güneş ışınları ve su ile beslendiğini düşünse de gerçek çok farklıdır. Bitkiler toprakta yer alan birçok mineral ile beslenmektedirler. Eğer bitki regülatörleri kullanılırsa bitkilerin besin emilimleri çok daha yüksek seviyelere çıkacaktır. Gelişimleri için gerekli olan maddeleri kolayca alabilirler.

İlaçlama Sularının Etkisini Arttırma

Bitki regülatörleri birçok farklı şekilde kullanılabilmektedir. İlaçlama sularının içerisine katılması da kullanım şekilleri arasında yer alır. Bu kullanım şekli ile birlikte ilaçların etkisini arttırma özelliğine sahiptir. İlaçlar çok daha uzun süre etkisini sürdürürken şiddeti her zaman istenen düzeyde olmaya devam etmektedir.

Bitkinin Direncini Arttırma

Bitkilerin gelişim sürecini olumsuz etkileyen çok sayıda farklı durum yer alır. Köklerde ya da sap kısımlarında ortaya çıkmaya başlayan hastalıklar da bunlardan bir tanesidir. Eğer bitkilerin hastalanması engellenemezse bitkilerden verim alınması düşünülemez. Kullanılacak olan bitki regülatörü birçok hastalığa karşı bitkilerin çok daha dirençli olmasını sağlamaktadır.

Gübrelerin Etkisini Arttırma

Bitki yetiştiriciliğinde gübre olmazsa olmazlar arasında yer alır. Gübreleme işlemi yapmadan bitki yetiştirilmesi düşünülemez. Kullanılacak olan regülatörler gübrelerin etkilerini de üst seviyeye çıkarmaktadır. Kullanılan ilaçlarda olduğu gibi gübrelerde de etki süresini yükseltmeyi başaran regülatörler etkilerin daha üst seviyede görülmesini sağlamaktadır.

Bitki Regülatörleri Hangi Bitkiler İle Kullanılabilir?

Bitki regülatörlerinin kullanım alanları oldukça geniştir. Ülkemizde yetiştirilen bitkilerin büyük bir kısmı ile birlikte bitki regülatörleri kullanılabilir. Buğday, arpa ve nohut gibi ürünlerde oldukça popülerdir. Benzer bir biçimde tüm sebze ve meyvelerde rahatlıkla kullanılabilen ürünlerdir. Tütün, pamuk ya da ayçiçeği yetiştiriciliği yapan kişilerin de bu ürünleri kullanması şarttır.

Bitki Regülatörleri Nasıl Kullanılır?

Bitki regülatörlerinin kullanımının çok kolay olduğu söylenemez. İnsanlar toprağa ya da suya katarak direkt olarak bu ürünleri kullanabileceklerini düşünürler. Kullanım şeklinin bu olduğu doğrudur. Ancak kullanım dönemleri her bitkiye göre değişiklik gösterir. Bazı bitkilerde dikim dönemlerinde kullanılan bu ürünler bazen bitki belirli bir uzunluğa ulaştığında kullanılmaya başlanmaktadır. Ayrıca bazı bitkilerin toprağına bazı bitkilerin yaprağına uygulanır.

Uygulama aşamasının karmaşık olması sebebiyle profesyonellerden yardım almak daha doğru olacaktır. Ufuk Tarım bu ürünlerin satışını ve uygulamasını yapan firmalar arasında yer alır. Firmaya https://www.ufuktarim.com/urun/water-ph-regulator adresinden ulaşım sağlayabilir ve regülatörler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Hangi bitkiyi yetiştiriyor olursanız olun firmanın çalışanları sizlere gerekli olan hizmeti vereceklerdir. En uygun fiyatlarla bitki regülatörlerini satın alabilirsiniz.

Cevap bırakın